Sněmovna přerušila schůzi kolem služebního zákona

08.08.2014 9:37 | Zprávy

Poslanci sice dnes od rána pokračovali v přerušené schůzi z minulého týdne, ale schůzi ani ne po minutě zase přerušili, a to až do 27. srpna. Současná schůze přitom začala už 15. července a poslanci strávili v jednacím sále sedm dní. Vše se odehrává kvůli novele služebního zákona.

 Sněmovna přerušila schůzi kolem služebního zákona
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prázdné vládní lavice na zasedání sněmovny

„Oznamuji vám, že na základě dohody předsedů poslaneckých klubů přerušuji jednání do 27. 8. do 10:00 hodin. Děkuji za účast a přeji hezký zbytek dne,“ oznámil poslancům dnes v devět hodin ráno předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) na začátku jejich dnešní schůze. Poslanci si ale přitom ani nestačili sednout do svých lavic v jednací síni.

V jednacím sále byly po 9. hodině podle informační tabule přítomny necelé čtyři desítky zákonodárců. Všiml si toho server novinky.cz. Poslanci ale o ničem nehlasovali, takže jejich účast v sále nebyla až tak nezbytná.

Důvodem přerušení schůze poslanců je středeční dohoda vládní koalice s části opozice o budoucí podobě služebního zákona. Koalice totiž opozici vyhověla a ze zákona tak vyřadila kritizovaný institut generálního ředitelství státní služby. Dalším opozičním stranám, KSČM a hnutí Úsvit, se ale dohoda o kompromisu nelíbí. Například podle komunistů posílí nepřiměřeně pravomoci Ministerstva vnitra.

Vláda mezitím připraví pozměňovací návrh k novele, který pak poslancům předloží. Jenže ve čtvrtek oznámil ministr Jiří Dienstbier z ČSSD, že už nebude dál na služebním zákonu pracovat. Podle něj je to právě kvůli středečnímu kompromisu mezi vládou a opozicí, kdy dle jeho mínění nebude dostatečně státní správa odpolitizována. Dienstbier proto požádá vládu, aby ho zbavila pověření vyjednávat ve věci s Evropskou unií.

Dienstbier: Nemohu garantovat, že podmínky budou naplněny

„Podle usnesení vlády jsem pověřen jednáním s Evropskou komisí a odpovědností za splnění podmínek pro čerpání evropských fondů, které souvisí se zákonem o státní službě. Já v tuto chvíli ale nemohu garantovat, že tyto podmínky budou naplněny. A v tom případě nemohu tuto odpovědnost dále nést a předpokládám, že to převezme jiný člen vlády,“ poznamenal k tomu Dienstbier.

Média spekulovala, že s Evropskou unií má jednat ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová z hnutí ANO. Ta to ale odmítla, nemá prý k tomu pravomoc.

Jak uvedl Dienstbier pro Český rozhlas, nejedná se kolem normy pouze o kompromis mezi vládou a koalicí, ale jen částí opozice. Prý jde spíše o kompromis vynucený vydíráním ze strany místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

20:43 95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

Měla by manželka prezidenta Petra Pavla pobírat měsíčně téměř sto tisíc korun určených k reprezentac…