Sněmovna přerušila schůzi kolem služebního zákona

08.08.2014 9:37 | Zprávy

Poslanci sice dnes od rána pokračovali v přerušené schůzi z minulého týdne, ale schůzi ani ne po minutě zase přerušili, a to až do 27. srpna. Současná schůze přitom začala už 15. července a poslanci strávili v jednacím sále sedm dní. Vše se odehrává kvůli novele služebního zákona.

 Sněmovna přerušila schůzi kolem služebního zákona
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prázdné vládní lavice na zasedání sněmovny

„Oznamuji vám, že na základě dohody předsedů poslaneckých klubů přerušuji jednání do 27. 8. do 10:00 hodin. Děkuji za účast a přeji hezký zbytek dne,“ oznámil poslancům dnes v devět hodin ráno předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) na začátku jejich dnešní schůze. Poslanci si ale přitom ani nestačili sednout do svých lavic v jednací síni.

V jednacím sále byly po 9. hodině podle informační tabule přítomny necelé čtyři desítky zákonodárců. Všiml si toho server novinky.cz. Poslanci ale o ničem nehlasovali, takže jejich účast v sále nebyla až tak nezbytná.

Důvodem přerušení schůze poslanců je středeční dohoda vládní koalice s části opozice o budoucí podobě služebního zákona. Koalice totiž opozici vyhověla a ze zákona tak vyřadila kritizovaný institut generálního ředitelství státní služby. Dalším opozičním stranám, KSČM a hnutí Úsvit, se ale dohoda o kompromisu nelíbí. Například podle komunistů posílí nepřiměřeně pravomoci Ministerstva vnitra.

Vláda mezitím připraví pozměňovací návrh k novele, který pak poslancům předloží. Jenže ve čtvrtek oznámil ministr Jiří Dienstbier z ČSSD, že už nebude dál na služebním zákonu pracovat. Podle něj je to právě kvůli středečnímu kompromisu mezi vládou a opozicí, kdy dle jeho mínění nebude dostatečně státní správa odpolitizována. Dienstbier proto požádá vládu, aby ho zbavila pověření vyjednávat ve věci s Evropskou unií.

Dienstbier: Nemohu garantovat, že podmínky budou naplněny

„Podle usnesení vlády jsem pověřen jednáním s Evropskou komisí a odpovědností za splnění podmínek pro čerpání evropských fondů, které souvisí se zákonem o státní službě. Já v tuto chvíli ale nemohu garantovat, že tyto podmínky budou naplněny. A v tom případě nemohu tuto odpovědnost dále nést a předpokládám, že to převezme jiný člen vlády,“ poznamenal k tomu Dienstbier.

Média spekulovala, že s Evropskou unií má jednat ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová z hnutí ANO. Ta to ale odmítla, nemá prý k tomu pravomoc.

Jak uvedl Dienstbier pro Český rozhlas, nejedná se kolem normy pouze o kompromis mezi vládou a koalicí, ale jen částí opozice. Prý jde spíše o kompromis vynucený vydíráním ze strany místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…