Bývalý premiér Petr Nečas se před volbami v roce 2010 stylizoval nejen do role pana Čistého, ale ve svých vystoupeních kladl důraz na konzervativní hodnoty, význam rodiny, a to vše ještě zvýrazňoval připomínáním skutečnosti, že je katolík. Na odiv dávané přednosti ale byly jen vějičkou pro veřejnost, na kterou mu ovšem nemálo voličů sedlo a umožnilo mu stanout v čele vlády. Před dalšími volbami se na tradiční hodnoty a rodinu bude politik odvolávat s rizikem, že to mohou voliči vnímat jako stejné pokrytectví, které předvedl Petr Nečas.
„Já si myslím, že politické strany jsou odrovnané. A ať se budou hlásit k tradičním hodnotám nebo vyzdvihovat význam rodiny, tak teď nastane čas pro nějaké hnutí, které bude volat po změnách od samého základu a po obdobě akce Čisté ruce. To je jako, když si koupíte něco, co vám někdo vychválil, a ono to je úplně jinak, tak s tím také úplně skončíte a zamíříte jinam,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Jiří Mikeš, lektor komerčních komunikací na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE v Praze.
Nečasovi nikdo neodpáře, že poškodil tradiční hodnoty
„Lidé to, že měl Petr Nečas milenku, moc vnímat nebudou. Spíš budou číst ten background, to zázemí, rozhodování za něj a že si to nechal líbit. A také to, že je to spjaté se sledováním jeho manželky a zadávání tajným službám, které nemají při soukromém sledování co dělat. Může se stát, že lidé se budou na kauzu Nečas dívat jako na spuštění určité nedůvěryhodnosti. Jiná věc je, že Petr Nečas není žádný Masaryk a nikdy nebude. Tradiční hodnoty, na které se odvolával, tím ale určitě poškodil, to už mu nikdo neodpáře,“ říká pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Jiří Bystřický.
Situace bývalého předsedy vlády Petra Nečase vyvolává vzpomínku na někdejší výrok Miloše Zemana, který prohlásil, že politik může být milován, politik může být nenáviděn, ale politik se nikdy nesmí stát směšný. Petr Nečas se zesměšnil a v této činnosti úspěšně pokračuje vulgárními útoky na státní zástupce. Asi mu nikdo neporadí, že by lépe udělal, kdyby mlčel, protože by mohl zesměšňovat i stranu, v jejímž čele stál.
Občanským demokratům ublížil víc Dalík než Nečas
„Jedinec tím zesměšněn být může, to ano, ale strana ne. Z toho člověka si mohou dělat šoufky, ale že by to mělo vliv na politickou stranu a její příznivce, to určitě ne. Na ty, kteří by se snažili zesměšňování přenést i na politickou stranu, tak na ty by se také něco vytáhlo, takže v tomhle ohledu spíš budou všichni opatrní, protože si pamatujeme, co dělal David Rath, jak bojoval, jak se vyjadřoval a jak to s ním dopadlo,“ připomíná Jiří Mikeš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník