Oba zmínění spatřují v Babišově projektu šanci, jak změnit českou politiku a správu věcí veřejných. Babiš přitom zatím nepřišel s žádným konkrétním programem a odmítá svou stranu zařadit na politickém spektru. Podle něho je to přežitek. To spolu s tvrzením o nutnosti spravovat stát jako firmu, s nezávislými odborníky a s co nejmenší mocí politiků vzbuzuje u některých podezření a obavy. Ty však Zlatuška ani Stropnický nevnímají.
Babiš prý oslabí moc oligarchie
„U stávajících velkých stran je propojení s kmotry faktickou oligarchií, byť lze tvrdit, že se ekonomická moc ve státě takto uplatňuje nepřímo. V zájmu pana Babiše konstituovat politickou sílu, která nebude odvozena od jeho osobní libovůle, nýbrž od programu, který dávají dohromady respektované osobnosti, které si s ním ve volbách půjdou pro politický mandát, vidím naopak příslib tuto oligarchii rozrušit,“ tvrdí Zlatuška, jinak rektor Masarykovy univerzity a bývalý senátor.
Na otázku Deníku Referendum, čím jej „oligarcha“ Babiš ke spolupráci přesvědčil, odpověděl: „Rozumným pohledem na stávající problémy české politiky, na praktickou neschůdnost je řešit v rámci stávajících politických stran i vědomím potřeby do nápravy věcí leccos vložit: Od financí potřebných pro úspěch kampaní, po osobní angažmá lidí, kteří jsou bez ohledu na možný prvotní odsudek do skutečné práce ochotni se vložit.“ Zdá se, že 'babišovcům' je velmi blízké Havlovo pojetí „nepolitické politiky“, která se snaží překonat demokratický systém.
Jaká budou další jména?
I podle herce Stropnického představuje Babiš pro naši republiku potřebnou naději. „K mému rozhodnutí mě dohnal banditismus a nestoudnost řady z těch, kteří v ní už spoustu let kalí vody. Těch, kteří dnes a denně dokazují, že kontakt s realitou už dávno ztratili. Těch, kteří si ve své pýše, cynismu a omezenosti myslí, že si tuhle zemi mohou přivlastnit. Těch, kteří jí zpupně, systematicky a dlouhodobě škodí. Těch, jejichž sebeláska a patologická samolibost je tak chronická, že uvěřili svým věčným lžím,“ rozjel se.
Podle mluvčí Babišova politického projektu Radky Burketové probíhá v současnosti jednání s dalšími deseti „nezávislými“ osobnostmi. Budou prý představeny v průběhu srpna. Spekuluje se v této souvislosti o jménech bývalého ředitele ČT Iva Mathého či novinářky Jany Lorencové.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: lze