„Kdyby nebylo Evropské unie, země jako Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Polsko, Slovinsko, Lotyšsko, Litva, Estonsko, Malta, Kypr, Rumunsko, Bulharsko a Chorvatsko by připomínaly trsy trávy, které se bezmocně zmítají v Putinově vichru. Exportovali jsme mír a naše hodnoty, čímž jsme učinili Evropu soudržnější, než by byla bez tohoto rozšíření,“ uvedl doslova eurokomisař a německý politik CDU Günter Oettinger. ParlamentníListy.cz se českých politiků zeptaly, co si o tomto prohlášení myslí.
Exministr zahraničí, čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg se domnívá, že bez Evropské unie bychom spíše byli jako osamělé stromy. „Trávě vichr neškodí. Hodnoty coby exportní zboží nejsou žádány. K těm se, doufám, tvrdými zkušenostmi a cílevědomou prací jednou dostaneme,“ věří Schwarzenberg.
„Pan eurokomisař je hotový básník. Poněkud se ale ve své poetické vášni mýlí. Česká republika je už od roku 1999 členem NATO a žádný takový vichr tedy nehrozí. Termín export hodnot zní strašidelně, jako z nějaké staré ideologické příručky. EU by měla být založena na jednotě v rozmanitosti. Aktuálně ovšem potřebujeme posílit právě rozmanitost. A proto je důležitá Visegrádská čtyřka,“ sdělil ParlamentnímListům.cz mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.
Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek konstatuje, že díky Evropské unii je v Evropě mír a spolupráce. „To jsou nedocenitelné hodnoty a nikomu bych nepřál, aby byla v jeho zemi válka,“ uvedl Michálek.
Šéf KSČM a první místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip věc vidí diametrálně odlišně. „Jde o neskutečně nepravdivé vychloubačné tvrzení, které nemá žádnou oporu ve faktickém stavu věcí,“ odpověděl na dotaz redakce Filip.
„Pokud to myslel tak, že máme hledat spíše věci, jak spolupracovat, a ne se rozdělovat, tak s tím souhlasím. Určitě demokracie naší zemi pomohla,“ řekl redakci lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.
Podle sociálnědemokratického europoslance Jana Kellera patří eurokomisař Oettinger k tomu nejhoršímu, co můžeme v Evropské komisi najít. „Není to tak dávno, co navrhoval zavést pro migranty stejné sociální dávky v celé EU, což je povede k tomu, že se rozptýlí rovnoměrně do všech zemí. Už z toho je vidět, jak mu na nás záleží a jak mu leží na srdci právě naše blaho,“ připomíná Keller.
Jiný pohled nabídl poslanec hnutí ANO Patrik Nacher. „To už musí být s Evropskou unií dost špatně, když se na její obhajobu vytahují takové argumenty,“ řekl ParlamentnímListům.cz Nacher.
Podle šéfa hnutí SPD a místopředsedy Sněmovny Tomia Okamury jde o nehoráznou drzost Bruselu. „Dobrý den: Je to nehorázná drzost Bruselu! Podle tohoto eurokomisaře, který chce evropský superstát, by měla také vzniknout společná evropská armáda a policie, která by se ‚stala evropskou FBI‘. Slova Oettingera připomínají poznámku francouzského prezidenta Chiraka, že země střední Evropy ‚propásly příležitost mlčet‘. Podle Němci a Francouzi ovládané Evropské unie bychom měli držet hubu a krok. To pěkně děkujeme! Pod ‚ochranou Říše‘ jsme byli již za Protektorátu Čechy a Morava a být znovu v takovém postavení nechceme! Chceme být suverénním a svobodným národním státem!“ uvádí.
„Už víme, na co asi chtějí mocipáni z Bruselu, Berlína a Paříže evropskou policii a armádu. Aby třeba mohli potentáti z Bruselu potlačit odpor národních států, jako jsou Maďarsko či my. Europolicie by se jim mohla hodit k tomu, aby potlačili protesty občanů v národních státech – třeba ve Francii a v Katalánsku. Znovu a znovu se ukazuje, že Evropská unie je novým totalitním projektem na ovládnutí Evropy. Je to čtvrtá říše. V takové čtvrté říši být nechceme a čím dříve tento novodobý žalář národů i občanů zanikne, tím lépe. Svobodné národy se dokážou domluvit na spolupráci suverénních států samy. Euroelity už nemají co nabídnout, jen straší Putinem nebo Trumpem,“ dodal Okamura.
Poslanec KSČM Leo Luzar má za to, že exportem míru a hodnot si mnozí představují bohužel různé hodnoty a také mír je mnohdy pouze pro toho, kdo má stejné názory jako NATO. „Když se v názoru rozchází, nastává etapa humanitárního bombardování a chirurgicky přesných vojenských zásahů, při kterých dochází k politováníhodným obětem mnohdy ve školách, nemocnicích na svatbách, ale i to občas uletí do vlastních řad. Vše jaksi bez většího zájmu ‚svobodného světa‘. Občanům České a Slovenské republiky je moc dobře známo, jak manipulace veřejným míněním z dlouhodobého pohledu končí, a proto se hlasitě ozývají proti těmto manipulacím určeným k dosažení vyšších cílů, které mají ospravedlňovat černé svědomí našeho prý civilizovaného světa. S tím zásadně nesouhlasím a pana německého komisaře Oettingera bych poslal zmítat se do muzea holocaustu, aby se podíval, kam takové výzvy v historii vedly,‘ sdělil Luzar.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka