„Úžasný projekt knihovny pana architekta Kaplického, od jehož úmrtí uplynulo pět roků, to není vůbec mrtvé. Tento projekt stojí za to v nějaké formě oživit,“ uvedl Herman v ČT. Stavba by podle něj měla v modifikované podobě vyrůst v Praze: „Nechci být konkrétnější, je to v prenatálním stadiu, ale je to výzva.“
„Jsem rád, že hodně komunikuji s paní Eliškou Kaplicky o této myšlence, protože si myslím, že takovéto projekty jsou schopny Českou republiku vynést na piedestal Evropy, kam srdce Evropy patří,“ řekl dále Herman.
ParlamentníListy.cz oslovily celostátní i pražské politiky, co si o možnosti oživení projektu myslí a zda by stavbu dle Kaplického návrhu podpořili. Někteří politici podporují původní umístění, někteří jinde, někteří říkají, že projekt je příliš drahý (podle nejnižších odhadů by stál zhruba 2,3 miliardy, podle nejvyšších odhadů odborníků až osm miliard) a nejsou peníze. Navíc připomínají, že projekt nesplnil podmínky soutěže.
Když Paroubková sežene osm miliard na tu neužitečnou čepici...
Zásadním odpůrcem stavby byl tehdejší prezident republiky Václav Klaus. K věci se nám nyní vyjádřil jeho blízký spolupracovník Ladislav Jakl.
„Pokud na to paní Paroubková už vybrala potřebných osm miliard, tak proč ne. Ale z veřejných peněz se nic takového stavět nesmí. Národní knihovna potřebuje především rekonstruovat Klementinum. A pak možná moderní funkční depozitáře na kraji města. Ne exhibici, která naprosto pohrdá svým účelem. Kaplického projekt, to jsou knihy nesmyslně zahrabané pod zem a na nich vztyčená neužitečná bakelitová čepice, která by klidně mohla krýt bazén nebo cokoli jiného. Tento projekt neměl sloužit knihám a lidem, ale stavebním firmám jako pomník svému tvůrci,“ řekl ParlamentnímListům.cz Jakl.
Bláznovství je zahajovat drahý projekt, který vyhrál podvodem
Důrazným odpůrcem stavby je i europoslanec ODS Hynek Fajmon. „Vláda hospodaří s velkým deficitem a republika má velký dluh. Rezort kultury nyní financuje rozsáhlou rekonstrukci Národního muzea a po republice je několik set památkových objektů ve špatném stavu. Proto zahajovat megalomanskou stavbu Národní knihovny a navíc dle projektu, který vyhrál soutěž podvodem, je čiré bláznovství,“ uvedl Fajmon.
Fajmon tak připomněl, že návrh Kaplického týmu umístěním skladu knih pod zem nevyhovoval zadávacím podmínkám soutěže, konkrétně větě požadavku, že „z hlediska minimalizace rizik nesmí být jádro konzervačních fondů umístěno v podzemních podlažích a v nejvyšším nadzemním podlaží“, která byla součástí delší pasáže popisující důvody zvýšené ochrany a možná rizika, požadavek stálosti teplot i při výpadcích všech technických prostředků a i v nejteplejších letních dnech, centrálně regulovaný plně automatizovaný režim vytápění s vyloučením zásahu zaměstnanců i čtenářů atd.
Průběh soutěže kritizovala v března 2007 Česká komora architektů a obrátila se se stížností na Mezinárodní unii architektů. Ve svém stanovisku napsala, že porota označila za vítěze dílo, které prokazatelně porušilo závazné podmínky soutěže.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík