„Doufám, že máte nastartováno zastupovat zájmy této země a nebudete si jen okopávat kotníky, jak tomu dlouho bylo,“ sdělil dál Hanák, jenž si servítky nikdy nebere. V tu chvíli sedělo u stolů před ním v čele osm kandidátů pro volby do Evropského parlamentu (EP), zhruba jako studenti před katedrou. Zájem podnikatelů a průmyslníků však nebyl velký, o tom svědčila poloprázdná zasedací místnost v sídle Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů (KZPS ČR).
Nehlasujte za frakce
V úvodu zaznělo, že by možní europoslanci neměli hlasovat za jednotlivé frakce EP, ale v zájmu Česka. A pak už jednotliví kandidáti představili své vize, co a jak budou v EP prosazovat. „V prvé řadě lobbuji za železniční propojení Česka s Evropou. Když se nesmělo jezdit do ciziny, odjížděl odsud vlak jednou denně do Paříže. Když se může, tak se tam vlakem nedostanete,“ postěžoval si Jan Keller za ČSSD a mimo jiné zmínil i tuzemskou nestabilní energetickou koncepci.
Martina Dlabajová z ANO se postavila za vytvoření jednotné komunikační platformy na mezinárodní úrovni a prosazování nejlepších příkladů z praxe. „Při podpoře technického vzdělávání se musíme dívat, jak to dělají země, s nimiž jsme ekonomicky propojeni a uvádět příklady,“ dodala. Kateřina Konečná z KSČM prohlásila: „Rozhodování o energetice by mělo zůstat v rukou suverénních států, protože konsolidace by pro Česko situaci zhoršila. Budeme podporovat jadernou energii.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský