Návrh předložili už minulý rok, ale vláda Petra Nečase jej zamítla. "My jsme navrhovali změnu Ústavy, podle které by se v těch nejvážnějších případech 'přeběhlictví' mohla politická strana obrátit na soud a ten by v případě, že by se jednalo skutečně o zradu programu, za který byl ten poslanec zvolen do Parlamentu, mohl zbavit zákonodárce mandátu," řekl Tejc.
Návrat k prvorepublikové praxi vázaného mandátu
Taková změna Ústavy souvisí se snahou posílit přímou demokracii. "Je to téma, které by mělo být diskutováno. Ale musí se s tím zacházet velmi opatrně, aby se nestalo to, že tu budou strany, které by nad rámec všeho mohly disponovat s mandáty. Nezávislost v rozhodování musí poslancům zůstat. Máme tu však systém politických stran. Ve volbách se zodpovídají strany, nikoliv jednotlivci. Takže by ten systém měl být vyvážený.“
Sociální demokraté se nejspíš mohou spolehnout i na podporu KSČM. "My jsme také takový zákon předložili, ale vládní koalicí byl smeten. Chtěli jsme obdobu prvorepublikového vázaného mandátu. My souhlasíme s filozofií, že pokud jsou poslanec či poslankyně zvoleni za nějaký program, mají mu být věrni. Pokud nejsou, mají se mandátu vzdát," míní komunistka Soňa Marková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: lze