Slovenská vláda premiéra Roberta Fica poslala do parlamentu zákon, kterým formálně ruší veřejnoprávní televizi a rozhlas RTVS. Obě instituce po svém zrušení vzniknou znovu, pod novým názvem STVR. Operace znamená konec dosavadního ředitele Machaje.
Slovenská opozice krok ostře kritizuje a varuje před koncem svobody slova. Vládní tábor naopak doufá, že bude nová televize poskytovat objektivnější a vyvážené zpravodajství.
„Tato televize přestala být objektivní. Porušuje lidská práva, protože lidé mají právo na objektivní informace, což se neděje. RTVS potřebuje nový zákon, RTVS potřebuje nové vedení,“ uvedl slovenský premiér Robert Fico.
ParlamentníListy.cz se zeptaly českých politiků, zda je krok slovenské vlády ve vztahu k našim veřejnoprávním médiím vhodnou inspirací, anebo naopak něco podobného nepřichází v úvahu.
„Veřejnoprávní média mají svůj smyl. Určitě bych je nerušil,“ řekl lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský pro ParlamentníListy.cz.
Jeho pirátský kolega z Evropského parlamentu Mikuláš Peksa vyslovil ostřejší soud. „Ovládnutí médií je standardní krok při budování každé diktatury. Robert Fico je tady zjevně silně inspirován Viktorem Orbánem. Pevně doufám, že tyto praktiky nedorazí do Čech,“ řekl.
„Hnutí SPD dlouhodobě ve svém programu navrhuje změnu postavení veřejnoprávních médií. Slovensko je dobrou inspirací, zejména co se týká objektivity a vyváženosti hlavně zpravodajství a aktuální publicistiky. Je potřeba zrušit koncesionářské poplatky a nahradit je samostatnou kapitolou státního rozpočtu a hospodaření veřejnoprávních médií aby podléhalo kontrole ze strany NKÚ,“ konstatoval poslanec SPD Radovan Vích.
Nezávislá senátorka Jana Zwyrtek Hamplová nechce příliš hodnotit slovenské řešení. „Nicméně jisté je, že tzv. slovenská veřejnoprávní TV a rozhlas měly do nezávislého zpravodajství daleko. Tedy de facto veřejnoprávní nebyly. A nezávislé zpravodajství, nezávislá informovanost a nezávislé komentáře a diskusní pořady jsou hlavní rolí každého veřejnoprávního média. Tím se dostávám k podstatě – důležitý není název média, ale obsah vysílání. A to by měl být hlavní přístup i u nás. Buď zvládne plnit Česká televize svou veřejnoprávní roli, nebo nezvládne, a bude se to muset také řešit. Umím si dokonce představit, že na základě zpracovaných přehledů a stanovisek mediálních odborníků a politologů by se aktuálním selháváním veřejnoprávní role České televize zabýval třeba i soud. Považuji to totiž za velmi závažné téma, pokud se chceme prohlašovat demokratickou zemí a právním státem. Tedy – podstatný u vysílání je obsah, ne obal. A v tom máme tedy také velké rezervy. I české tzv. veřejnoprávní vysílání má do nezávislosti daleko někdy jako na Mars,“ sdělila Hamplová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka