ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, jak hodnotí politické působení Vladimira Putina za toto 15leté období. Většina politiků se shoduje, že Rusko ekonomicky pozvedl a vypořádal se s předešlým chaosem. Někteří mu vyčítají diktátorské tendence a údajnou agresivitu v zahraniční politice.
Benito Mussolini mohl být největším italským státníkem
„To je jako u spousty mocipánů v dějinách. První léta jsou kladné stránky převažující. Putin stabilizoval Rusko, částečně obnovil hospodářství a tak dále. Jakmile si ovšem člověk zvykne na moc, tak pak začínají převažovat ty záporné stránky. Zmíním znovurozpoutání čečenské války, použil k tomu dosti podezřelých teroristických akcí, nikdo neví, kdo to opravdu činil. Teď vidíme nakonec otevřené násilí a obsazení sousední země. Čili to známe z historie a takových lidí byla spousta, že to na začátku vypadalo dobře, a pak se to poměrně kazí. Kdyby, řekněme, Benito Mussolini zemřel v roce 1935, tak byl platil jako největší italský státník. Víte? To je tak, že vždycky pak ta ješitnost, která je vůbec zkázou politiků, všechno vede obyčejně scestně,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.
„Rozkradené rozervané Rusko potřebovalo po Jelcinově liberalizaci pořádek, autoritu, stabilitu a našlo ji v Putinovi. V tomto svou úlohu Putin jako silný autokrat splnil. Samozřejmě, že Rusko se do budoucna nevyhne demokratizaci – což je zřejmě úkol až pro Putinova nástupce. Málokdo si uvědomuje, že Putin mnoho kroků činí z nevyhnutelnosti. Představte si, že by Rusové zorganizovali puč v Mexiku na hranicích s USA. Myslíte si, že by americký prezident pučisty chválil? Z minulosti víme, že v takovém případě jsou USA daleko tvrdší než Rusové a Putin. V poslední válce s Mexikem neváhaly USA téměř půlku Mexika připojit k USA. Samozřejmě dnes je démonizace Putina součástí strategie EU a USA. Opilý Jelcin byl pochopitelně výhodnější partner pro Evropu a Američany, ovšem byl neštěstím pro Rusko a jeho národy,“ uvedl předseda Úsvitu a poslanec Tomio Okamura.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík