Cikáni, nemakačenkové a zhrozený kníže. Výživné ohlasy na zprávu BIS o nenávisti k Romům

31.07.2013 14:52 | Zprávy

Bezpečnostní informační služba ve své čtvrtletní zprávě o vývoji na extremistické scéně uvedla, že protiromské nálady části veřejnosti mohou být pro bezpečnost státu větší problém než sami extremisté. ParlamentníListy.cz oslovily politiky, co si o tom myslí.

Cikáni, nemakačenkové a zhrozený kníže. Výživné ohlasy na zprávu BIS o nenávisti k Romům
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Praze proběhl pochod Roma pride 2012. Start byl na náplavce u Vltavy

Velká část zákonodárců, kteří reagovali, míní, že tomu tak je, ale odpovědnost nenesou obyčejní slušní občané, kteří jsou oběťmi násilí či romské kriminality a obávají se o svou bezpečnost, ale viníkem je stát, který problém neřeší.

Bezmoc slušných občanů

„Abychom toto věděli, nepotřebujeme k tomu zprávu BIS. Problém se sociálně vyloučenými, především s Romy, Česká republika absolutně neřeší. Ten problém se jenom mírně potlačuje, ale je stále větší a větší. Tím, že se neřeší, zasahuje stále větší a větší část slušných obyvatel ČR, a proto tady u naprosto slušných lidí narůstá obrovské napětí. Tím, že stát pro ně nic v této oblasti nedělá, tak vzrůstá nálada vzít právo do svých rukou. Nedělají to ale kvůli tomu, že by chtěli porušovat zákony a pořádek, ale z pocitu naprosté bezmocnosti. A pokud jde o ty radikály, tak ti fungují a vznikají všude tam, kde je nějaký problém, který obyvatele pálí a stát ho neřeší. Jsem přesvědčen, že žádné etnické či náboženské problémy zde nemáme, kromě právě neřešení této romské či cikánské otázky,“ řekl ParlamentnímListům.cz senátor Jiří Čunek.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg souhlasí se zprávou. Obává se toho, aby to zde nedopadlo podobně jako ve třicátých letech v Německu při nástupu nacismu. „S BIS v tomto souhlasím. Když se podíváme do dějin, tak dokud antisemitismus byl záležitostí pouze několika málo extremistů, nebyl to opravdový problém, jakmile se k tomu ale v třicátých letech v Německu většina obyvatel přidala, tak nastala katastrofa. U nás také komunisté získali moc až v okamžiku, kdy proběhla druhá světová válka a Československo osvobodila Rudá armáda. Z hrůzy z nacistů se velká část lidí přidala ke komunistům. Opravdu to považuji za hrozivé nebezpečí,“ řekl ParlamentnímListům.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

11:25 Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

Klíčový muž současného prezidenta Petr Kolář, kterého sám Petr Pavel označil jako přítele po boku, s…