„Já se domnívám, že církevní restituce měly být pojaty úplně jinak. Vrátil bych se do doby, kdy Jan Hus něco prohlašoval, stejně jako teď prohlašuje papež," narážel Zavadil v Hyde Parku na představu chudé církve, která nevlastní téměř žádný majetek. „Vrátil bych se do dob honů na čarodějnice a ptal bych se, jak církev své majetky získala," doplnil poslanec zvolený za ČSSD a odstupující předseda ČMKOS.
Revize majetku je nutná
„Revize toho, co se vydat má, je nutná… A na základě těch smluv bych pak vydal jen to, co je vydat opravdu nutné," řekl dále v pořadu České televize Zavadil s tím, že právě církevní restituce jsou podle něj důkazem toho, že povolební vyjednávání neumožňuje stranám, včetně strany vítězné, plně realizovat své programy.
Změna volebního systému
Právě proto Zavadil upřednostňuje před současným poměrným systémem většinový systém, ve kterém „vítěz bere vše“ a má tak možnost ve větší míře prosazovat svůj volební program. „Pokud nebude většinový systém se vším všudy, dočkáme se vždy spletitých koalic, kde kvůli koaličním ústupkům strany dělají něco, co je pro jejich voliče nesrozumitelné," uvedl Zavadil.
Zavadilův pohled na církevní restituce je součástí širšího názorového proudu. Předseda sociálních demokratů mluví o něco smířlivěji směrem k církvi, byť současné nastavení vyrovnání státu s církvemi považuje za příliš velkorysé, přičemž se také odvolává na papeže. „Přece je to papež František, který hovoří o tom, že církev by měla žít v chudobě a že by se měla starat o potřebné. Církve by měly projevit určitou sounáležitost s českou společností a netrvat na nepřiměřeně velkém rozsahu finančních náhrad," tvrdí Sobotka, který dnes bude s církvemi o možné revizi jednat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka