Církevní restituce duní sněmovnou: Filip odhalil, jak se prý církve chtějí obohatit. Přisadil si i Babiš. A KDU-ČSL...

24.07.2014 10:37 | Zprávy

Poslanci se začali dohadovat na mimořádné schůzi o okolnostech, které provázejí církevní restituce. Při této příležitosti zdůraznil předseda KSČM a místopředseda dolní komory Vojtěch Filip, že ani poslanci při dotazech na příslušných úřadech, které se vydáváním majetku zabývají, nedostávají zprávy, které by odpovídaly zákonu o svobodném přístupu k informacím. „To mne vedlo k tomu, abych se 44 kolegy požádal o tuto schůzi,“ vysvětlil Filip kolegům ve sněmovně.

Církevní restituce duní sněmovnou: Filip odhalil, jak se prý církve chtějí obohatit. Přisadil si i Babiš. A KDU-ČSL...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úklid před dalším jednáním sněmovny

Sněmovna se dnes sešla z podnětu opozičních komunistů a hnutí Úsvit, aby projednala církevní restituce, respektive to, jakým stylem se církvím majetek vydává. Podle zástupců komunistické strany a Úsvitu příslušné úřady nechtějí po žadatelích všechny potřebné doklady a porušují tím zákon, což ale zase odmítá předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek, podle něhož jsou taková podezření bezpředmětná.

„Vede se spor o tom, jestli existuje jednotný metodický pokyn, jakým způsobem u tohoto zákona postupovat. Napřed se oficiálně řeklo, že žádný metodický pokyn není, ale příslušná mluvčí úřadu nyní řekla, že existuje, ale nezahrnuje všechny věci, které jsou k zákroku potřeba,“ osvětlil kolegům v jednací síni díry kolem vydávání majetku komunista Vojtěch Filip. Ten ostatně k bodu vystoupil jako první.

Podle něj kolem vydávání majetku dochází k řadě duplicitních žádostí a navíc kolem těchto žádostí není ani jasné, zda je konkrétní majetek od roku 1919 v majetkovém vlastnickém pohybu, neboť k tomu leckde chybí záznamy a doklady. Není totiž prý respektován zákon o pozemkové reformě z roku 1919 a ani jeho revize z roku 1947 a ani soudní verdikty.

„Nejsou vůbec respektovány rozhodnutí soudu, zda majetek patří pod dikci zákona nebo nepatří,“ zdůraznil Filip.

Proto je dle něj velmi důležité, aby metodický pokyn k vydávání majetku byl zpřesněn a aby platil pro všechny povinné osoby a všechny tyto osoby postupovaly striktně podle zákona, aby nedocházelo k tomu, že vydaný majetek bude zcizen.

Obrací se na realitní kanceláře

Jedna věc ale prý Filipa šokovala. Jde prý o to, že už nyní se církve obracejí na realitní kanceláře, aby nabytý majetek zase prodaly. „To ale zákon zakazuje,“ zdůraznil Filip a připomněl další důležitý fakt. Jde totiž o to, že není jasné, kolik je povinných osob v ČR, a není možné ani dohledat, kolik bylo odmítnutí v rámci vydávání majetku a kolik případů je zahájeno ve správním řízení.

„Dokonce ani poslanci při dotazech na příslušných úřadech, které se vydáváním majetku zabývají, nedostávají informace, které by odpovídaly zákonu o svobodném přístupu k informacím. A to mne vedlo k tomu, abych se 44 kolegy požádal o tuto schůzi,“ vysvětlil následně Filip. On a také jeho kolegové z KSČM by prý rozhodně chtěli od vlády a příslušných státních orgánů vědět, dokdy metodický pokyn bude platit a kolik na úřadech ještě leží žádostí a bude tedy vyřízeno.

B. Sobotka: Leží tady zákon

Za vládu následně vystoupil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a také ministr financí Andrej Babiš (ANO). Sobotka ale neinformoval poslance o postupu úřadů při vydávání majetku, pouze se rozhovořil o vládním výboru zřízeném k restitucím. Zdůraznil také fakt, že na půdě Poslanecké sněmovny leží jedna novela, která navrhuje prodloužení některých lhůt pro vydávání majetku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

20:43 95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

Měla by manželka prezidenta Petra Pavla pobírat měsíčně téměř sto tisíc korun určených k reprezentac…