Jako úspěchy koaliční politici většinou uvádí církevní restituce a snižování státního schodku. Opozice naopak vidí jako průšvih samotnou existenci vlády a církevní restituce a důchodovou reformu vypichuje jako nejhorší skutky vlády. Nic pozitivního na vládě nenašla.
Vláda umí říct Bruselu NE
Jak to vidí někteří ministři? „Současná vláda je první, která umí říct v Bruselu ne a vyjednat si to, co je v českém národním zájmu. Bohužel se zatím nepodařilo přesvědčit veřejnost, že modernizace země je nezbytná a nemůžeme ji oddalovat. Na tom musíme dále pracovat,“ zhodnotil vládu ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz ministr životního prostředí a místopředseda ODS Tomáš Chalupa.
„Největší průšvih vlády je, že nedokázala přesvědčit opozici, aby upustila od populismu a hledala s vládou rozumnou cestu, jak zemi nedostat do dluhové pasti. Za největší úspěch považuji odvahu dělat nepopulární věci, které Česká republika v dlouhodobém horizontu potřebuje,“ reagoval ministr zemědělství Petr Bendl z ODS.
Permanentní nestabilita a hádky
Místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát považuje za největší úspěch církevní restituce a ukočírování rozpočtového deficitu. „Největší průšvih je permanentní nestabilita a hádání se ministrů,“ dodal poslanec.
„Úspěchy této vlády jsou neštěstím země – ať už jde o církevní restituce, loupežnou penzijní reformu či úspěšné zvyšování DPH, které zdraží i potraviny, léky či teplo. Podobně se tato vláda úspěšně chová jako osina v zadnici EU, ale ve výsledku na tom všichni proděláme. ´Úspěchy´ roku 2012 budeme ještě dlouho napravovat,“ míní místopředseda Poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.
Lidé umírají na ulici
Předseda KSČM Vojtěch Filip je k vládě nekompromisní. „Nevím, co vláda považuje za úspěch, ale já žádný úspěch této vlády nevidím, protože roste podíl nezaměstnaných, chudoba, lidé umírají na ulici, není zajištěna potřebná péče a tak bych mohl pokračovat. Za největší průšvih považuji ale přijetí takzvané důchodové reformy, která je protismyslná a nemá ani základní parametry zajištění lidí na stáří. Je to špatný bankovní produkt. Další průšvih je pak zadlužení státu darem církvím, takzvanými restitucemi,“ řekl redakci Filip.
I předseda bývalé vládní strany, Věci veřejné, Radek John, nenechal na vládě nit suchou. „Mezi největší průšvihy patří zpackaný zákon o církevních restitucích, opakované zvyšování DPH, strašení lidí, které vedlo ke snížení spotřeby a následnému zpomalení ekonomiky. A úspěchem je, že se dosud některým vládním politikům nepodařilo zastrašit policii natolik, aby přestala vyšetřovat krádeže veřejných peněz v nejvyšších patrech politiky. I když na tom tento podzim někteří vládní činitelé pracovali ze všech sil,“ uvedl poslanec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík