Komunisté srovnávají, že za předchozího režimu nebylo natolik masivní rozkrádání národního majetku jako nyní. Proto se prý nynější pravicové strany bojí srovnání s minulostí. „Naopak je realitou, že v letech, která předznamenala poválečná obnova, byl národní majetek několikrát znásoben. Jen základní jmění, které v roce 1948 činilo 757 miliard korun, dosáhlo v roce 1989 5 bil. 178 mld. Kč, ale nárůst národního bohatství je doložitelný ve všech oblastech,“ uvádí komunisté ve zprávě Výkonného výboru ÚV KSČM z 9. března 2012.
Ve zprávě se dále uvádí například: "V roce 1989 měla SBČS k dispozici 105 tun měnového zlata v hodnotě 15-17 mld. Kč, hotovost ve výši 85 mld. Kč a žádné vnitřní dluhy. Státní dluh činil pouhých 124,2 mld. Kč. A navíc proti němu stála aktiva pohledávek v zahraničí. Ale už v roce 1993 činil dluh 158,8 mld. a po proběhlé privatizaci je letos astronomických 1 412 900 000 000 Kč! Vinu za to nesou všechny polistopadové vlády, ale Nečasova vláda má smutné prvenství - obrací se totiž i přímo proti občanům."
Zloději byli už za Přemyslovců
„Zloději a podvodníci byli již za Přemyslovců. Za vlády komunistů se o nich nemluvilo a nepsalo. Dnešní doba jen přináší větší množství informací o těchto nekalých jevech,“ vysvětluje svůj názor pro ParlamentníListy.cz poslanec Věcí veřejných Michal Babák.
Paradoxně to, že se kradlo hodně i za komunistů, připouští i poslanec KSČM Jiří Dolejš. „Hospodářská kriminalita samozřejmě existovala – přes její rozšířenost jde dnes o větší objemy, nemluvě o privatizačních kauzách. Stínová ekonomika před rokem 1989 byla kolem deseti procent HDP, teď se hovoří o dvojnásobku,“ řekl redakci Dolejš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš Urban