„Amnestie soudce Jiřího Berky je děsivá věc,“ míní místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Podle něj je celý akt jen do nebe volající nespravedlnost. „Stát na nejvyšší úrovni se rozhodl, že se postaví za organizovaný zločin, zahladí stopy a zabrání průchodu spravedlnosti,“ dodal.
Podobný názor má i Jeroným Tejc. „Já se v této věci shodují s Lubomírem Zaorálkem, je to fatální selhání spravedlnosti,“ sdělil ParlamentnímListům.cz. „Poškodí to důvěru lidí ve spravedlnost jako takovou,“ varoval předseda poslaneckého klubu sociálních demokratů.
Podle něj je situace o to horší, protože Jiří Berka byl soudce, tedy představitel justice. Navíc devět lidí v souvislosti s kauzou nepravomocně odsoudil soud v Táboře už v roce 2010 – a Berka dostal devítiletý trest. Kauzu ale loni vrátil olomoucký vrchní soud k novému projednávání do Tábora. K vrchnímu soudu se totiž odvolalo sedm z devíti obžalovaných.
„Je potřeba, aby se za to zodpovídali ti, kteří za to mohou, tedy vláda Petra Nečase,“ uvedl také Tejc, jehož strana se snaží vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, právě v souvislosti s amnestií.
Bývalý ministr vnitra František Bublan se obává celkových následků amnestie. "Dopad amnestie na soudce Berku už snad Klausovi víc uškodit nemůže. Uškodí to naší společnosti a prohloubí to nedůvěru a beznaděj," uvedl.
Podobný názor má i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, za amnestii podle něj nese odpovědnost i vláda. „Amnestie byla chyba, tohle to jen dokazuje,“ dodal pro ParlamentníListy.cz.
Zároveň však vyjádřil jistý optimismus a upozornil, že ne vše je definitivní. Rozhodnutí o amnestii v Berkově kauze totiž není pravomocné a státní zástupce proti němu může podat stížnost. Nad stížností momentálně uvažuje vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová. „Počkejme, až bude závěrečný soud,“ řekl Škromach.
Situaci kritizuje i KSČM a její předseda Vojtěch Filip. „Rozhodnutí soudu o kauze soudce Berky, který se nejen může vrátit do taláru, ale mají mu být vyplaceny miliony jako náhrada ušlé mzdy, je dalším dokladem nekompetentnosti práce či zlého úmyslu těch lidí, kteří amnestii připravovali, ať už šlo o ministerstvo spravedlnosti nebo o legislativce z úřadu vlády či z kanceláře prezidenta republiky. Nezbývá než doufat, že ji takto nepřipravili schválně,“ uvedl. I on vyhlíží 17. ledna a mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, kdy se bude hlasovat o budoucnosti vlády.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavlína Nouzová