Za KSČM jste lídrem voleb do Evropského parlamentu (EP) a tak je na místě otázka k zamyšlení: Co je podle vás pro české občany důležitější a užitečnější - český Parlament, či Evropský?
Obojí a ideálně, pokud spolu oba parlamenty spolupracují. Například v oblasti životního prostředí nám přichází až 70 procent legislativy z Evropské unie a my ji už jen přejímáme, takže pokud se nám podaří, aby z EU přicházely věci prospěšné pro občany České republiky, může být spolupráce opravdovým přínosem. Přesto však je stále řada legislativních otázek, které má v gesci jen Parlament ČR, takže důležitost obou institucí bych považovala za stejnou.
Pokud se do Evropského parlamentu dostanete, jaké oblasti byste se tam chtěla věnovat?
Vzhledem ke své dosavadní praxi v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky bych ráda navázala na svou práci místopředsedkyně výboru pro životní prostředí. V poslední době se čím dál častěji setkáváme s tím, že nám z Evropy přichází legislativa, která není ve prospěch našich občanů a pokud to chceme změnit, musíme to změnit právě tam, kde vzniká, tedy v orgánech Evropské unie. Nehledě na to, že podle mě úplně nefunguje spolupráce mezi naším Ministerstvem životního prostředí a komisí v otázkách nejen například čerpání dotací, ale také znečišťovatelů ovzduší, především z Polska. Je nutné, aby konkrétně v přeshraniční spolupráci byl evropský komisař zodpovědný za životní prostředí daleko razantnější. Domnívám se, že právě díky zkušenosti z českého Parlamentu mohu v navazování kontaktů a spolupráci výrazně pomoci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová