Duel Okamury a Dienstbiera v ČT se změnil v prudkou osobní hádku

30.03.2014 15:10 | Zprávy

V napjaté atmosféře, která vyvrcholila hádkou, se odehrávala debata Jiřího Dienstbiera (ČSSD) a Tomio Okamury o referendu a financování politických stran v pravidelném nedělním pořadu Otázky Václava Moravce.

Duel Okamury a Dienstbiera v ČT se změnil v prudkou osobní hádku
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Tomio Okamura a Jiří Dienstbier v pořadu Otázky Václava Moravce

Zákon o obecném referendu by měl být přijat již v tomto volebním období, slíbil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier s tím, že v příštích dnech předloží sociální demokracie koaličním partnerům svoji představu zákona k diskuzi. Pochválil v této souvislosti návrh zákona o obecném referendu z dílny KSČM, který tento týden sněmovna zamítla. Naopak návrh stejného zákona, rovněž tento týden poslanci odmítnutý, jehož autorem bylo hnutí Úsvit, podle Dienstbiera by v případě přijetí ohrožoval demokracii a ústavní systém. Například tím, že by umožnil v referendu odhlasovat zrušení sněmovny jako instituce, nebo i vlády.

Podle ministra by se v referendu mělo hlasovat o takových věcech, jako byl záměr Topolánkovy vlády umožnit americké armádě výstavbu radarové základny v Brdech.

Okamura odmítl Dienstbierova slova, že pokud by byl schválen návrh Úsvitu, že by se země řídila za pomocí referend. Podle šéfa Úsvitu se něčemu takovému dá předejít tím, že pro vypsání referenda se stanoví povinnost sehnat pod příslušnou petici nejméně sto tisíc podpisů. Ze zkušeností zemí, kde již přímá demokracie funguje, prý vyplývá, že se tak velké množství podpisů podaří sehnat maximálně jednou do roka.

Okamura: Referendum by mělo umožnit odvolat politiky, kteří zklamali

Šéf Úsvitu kritizoval vládu za to, že chce omezit okruh témat, o nichž by lidé mohli hlasovat, jen na to, co se jí hodí. Dienstbier argumentoval příkladem Slovinska, kde „zavedli velmi mírné podmínky pro pořádání referend“. Když pak ale vláda potřebovala v rámci boje s krizí přijímat rychlá a účinná opatření, opozici se je podařilo s pomocí referend zablokovat.

Okamura upozornil, že prostřednictvím referenda by lidé měli mít možnost odvolat politiky, „jestliže zklamou“. Václav Moravec oponoval tím, že je-li poslanec odsouzen, zaniká mu mandát. Okamura ale jako příklad politiků, kteří „už v politice dávno neměli co dělat“, uvedl bývalého poslance Davida Ratha. A kvůli kauze Nagyová též Petra Nečase.

Dienstbier upozornil na nebezpečí, že teoreticky by bylo možné změnit Ústavu referendem, i kdyby se jej zúčastnil jen minimální počet voličů, například tři. Proto by referendum mělo platit, pokud se jej zúčastní alespoň nadpoloviční počet všech voličů a pro danou otázku by měl hlasovat také určitý minimální počet voličů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

STAČILO! a Paroubek se nedohodli

15:30 STAČILO! a Paroubek se nedohodli

ČSSD vedená expremiérem Jiřím Paroubkem nebude součástí koalice STAČILO! do podzimních sněmovních vo…