Grebeníček nám napsal o Václavu Havlovi: Byl to politický rasista

12.12.2012 15:47 | Zprávy

Prezident republiky Václav Klaus se pro ParlamentníListy.cz exkluzivně vyjádřil ke knize Petra Hájka Smrt v sametu, ve které autor mimo jiné ostře kritizuje Václava Havla. Klaus uvedl, že Hájkovu kritiku Havlovy historické úlohy v podstatě sdílí. ParlamentníListy.cz oslovily politiky, zda ji sdílí také. Zareagoval také poslanec KSČM Miroslav Grebeníček.

Grebeníček nám napsal o Václavu Havlovi: Byl to politický rasista
Foto: kscm.cz
Popisek: Miroslav Grebeníček, poslanec KSČM

„Václav Havel byl všechno, jen ne demokrat. Žil v nedemokratickém režimu, byl jím pronásledován a vězněn, ale demokracii nikdy nevěřil a opovrhoval jí,“ napsal ve své knize například Hájek.

Hájek je povinná četba

Klaus se explicitně nevyjádřil k jednotlivým tezím knihy, ale obecně uvedl, že Hájkovu kritiku Havlovy historické úlohy v podstatě sdílí.

„Hájkovou knihu považuji za přínosné číst a v mnohém se z ní poučit za předpokladu, že se od této její polohy umíme oprostit. Kniha je skvěle napsána a je nemilosrdnou politologickou a sociologickou kritikou současného postmoderního, postdemokratického, postpolitického  světa a jeho hlavních protagonistů. Autorovu kritiku historické role Václava Havla (nikoli všechny Hájkovy, v této souvislosti použité expresivní a nadsazené výrazy) v podstatě sdílím,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Václav Klaus, který ale nesouhlasí s katolickým světonázorem Hájka, ze kterého kniha vychází.

Politický rasista a válečný štváč Havel

Kritiku Václava Havla poslanec KSČM Miroslav Grebeníček sdílí. „Pokud jde o přístup Václava Havla k parlamentní demokracii, k dodržování základních lidských práv českých občanů a k dodržování mezinárodních úmluv o lidských právech, zaznamenal jsem z jeho strany velmi podivné přístupy, které byly mnohdy v hrubém rozporu s dobrými mravy, ale i s Ústavou České republiky a platnými zákony a mezinárodními úmluvami o lidských právech, kterými je republika vázána. V domácí politice se pro Havlovo obcházení ústavy a pro jeho diskriminační přístupy k občanům podle sociálního zařazení nebo podle přesvědčení a názoru prosadilo označení ´politický rasisimus´,“ uvedl poslanec pro ParlamentníListy.cz.

„V zahraniční politice pak se běžně dopouštěl porušování platného zákona na ochranu míru výzvami k válečným akcím, podporoval agrese Spojených států a NATO a mlčel k válečným zločinům a zločinům proti lidskosti, ale i k hrubému porušování základních lidských práv, pokud se toho dopouštěly vlády NATO nebo vlády a zájmové skupiny podporující militantní politiku Spojených států a některých dalších velmocí,“ dodal Grebeníček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

11:25 Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

Klíčový muž současného prezidenta Petr Kolář, kterého sám Petr Pavel označil jako přítele po boku, s…