Hasiči byli smeteni ze stolu mimořádné schůze poslanců

03.11.2011 11:43 | Zprávy

Poslanci neschválili ani třetí pořad mimořádné schůze – tentokrát ke stavu financování hasičského sboru. Proti této schůzi hlasovalo 76 zákonodárců. Již předtím vahou koaličních hlasů zamítli pořad schůze k armádním zakázkám a ke stavu státního podniku Lesy ČR.

Hasiči byli smeteni ze stolu mimořádné schůze poslanců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek a Daniel Korte ve sněmovně

Jednání sněmovny dnes od 9.00 hodin pokračovalo po nepřetržitých obstrukcích ze strany ČSSD jednáním a hlasováním poslanců o tom, zda se budou či nebudou na mimořádných schůzích probírat akvizice armády, stav státního podniku Lesy ČR, financování hasičského sboru a projekt elektronických zdravotních knížek IZIP.

Poslanci již neschválili pořad k akvizicím armády, poté se odmítli zabývat i stavem ve státním podniku Lesy ČR a dvacet minut před polednem se nechtěli zabývat ani tím, jak a z čeho bude financován Hasičský záchranný sbor. Teď zbývá poslancům hlasovat o projektu elektronických zdravotních knížek IZIP.

Poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) k financování hasičského sboru zmínil, že rok od roku mají hasiči, tedy Hasičský záchranný sbor, stále menší rozpočet.

„Z roku 2010 na rok 2011 se rozpočet ministerstva vnitra snížil zhruba o osm miliard a pohled výhledu, který byl schválen vládou, říká, že rozpočet ještě v roce 2014 oproti stavu dnes, ještě o sedm miliard klesne. Bude to tedy o 15 miliard. A to je skutečně razantní pokles, se kterým se jen těžko budeme vyrovnávat," řekl a připomněl, že by se příští rok měl snížit rozpočet Hasičského záchranného sboru o 306 milionu korun.

„Prostředky na provoz a investice pak o 104 milionů korun a kázeňské odměny o 35 milionů. korun. Zbytek peněz, které se ušetří, by se měly snížit snížením počtu míst, a to o 354," podotkl

To ale podle něj bude mít neblahý vliv na obnovu hasičské techniky, i když ta by měla být zatím pokryta ze dvou projektů integrovaného operačního programu ze strukturálních fondů Evropské unie, ale v dalších letech to bude velmi složité a budeme muset obnovu již financovat sami.

Nebude na provoz

„Na co však prostředky již nebudou a bude velký problém se s tím vypořádat, je otázka provozu. Jak tedy při výjezdu, tak samozřejmě i ono technické a organizační zázemí. S největší pravděpodobností budou zastaveny všechny stavební investice kromě těch již započatých," upozornil dále Tejc.

Dnes je podle něj doba dojezdu mezi sedmi a deseti minutami, ale pokud dojde v roce 2014 ke katastrofickému výhledu, tak doba se může zvýšit na 20, 30 minut v některých oblastech. "A to už podle mého názoru není možné tolerovat," dodal v této věci.

Navrhnul, aby sněmovna co nejdříve začala jednat o podobě zákona, který by uložil pojišťovnám odvádět určité procento z vybraného pojistného ve prospěch fondu, který by byl u ministerstva vnitra, nebo jiného speciálního účtu, ale který by byl účelově vázán na investice do Hasičského záchranného sboru a do Sboru dobrovolných hasičů.

Šéf poslanecké frakce KSČM Pavel Kováčik k bodu mimo jiné uvedl, že si co nejdříve poslanci budou muset sednout ke kulatému stolu a pobavit se nad tím, jakým způsobem dál zabezpečit rozvoj našich záchranářských složek.  

Chybějící peníze se projeví při likvidaci mimořádných událostí

Již státní rozpočet na rok 2011 v kapitole ministerstva vnitra snížil výdaje pro Hasičský záchranný sbor České republiky o 17 procent a úspory vůči Hasičskému záchrannému sboru ČR byly realizovány ve výši 10 procent z mezd. Přitom průměrný plat příslušníků Hasičského záchranného sboru zůstává pro rok 2012 na stejné úrovni, podotkl komunista.

„Průměrné provozní výdaje na příslušníka HSZ dosahují částky 107 tisíc Kč, což odpovídá, prosím pěkně, výdajům z roku 1997," zdůraznil také Kováčik a připomněl, že výrazné omezení výhledu rozpočtu bude pokračovat i v letech 2013 a 2014.

„Bude to znamenat téměř absolutní zastavení obměny techniky, a to jak u profesionálů, tak u dobrovolných hasičů, bude to znamenat značné omezení poskytovaných dotací pro sbory dobrovolných hasičů obcí, bude to znamenat nenaplnění početních stavů a následkem toho omezení počtu výjezdů a snížení počtu požárních stanic. Snížení požadovaného stupně ochrany života, zdraví a majetku obyvatel je nasnadě. Chybějící finanční prostředky se nejvíce projeví při likvidaci následků mimořádných událostí," dodal Kováčik.

Dál budou jednat od 18.00 hodin


Sledujeme téma Obstrukce
Vše, co se děje ve sněmovně, čtěte ZDE 

Opoziční ČSSD v minulých dnech na nočních jednáních obstruovala projednání vládního návrhu na snížení státní podpory stavebního spoření. Koalice rozpravu dnes přerušila až nad ránem ve 03:30. Poslanci se k zákonu mají vrátit dnes po 18:00. Obstrukce ve sněmovně zdaleka nekončí. Sociální demokraté totiž podobně chtějí brzdit i schvalování dalších z patnáctky vládních reformních zákonů, které vrátila nebo vetovala horní komora. V Senátu má převahu sociální demokracie.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vydávání Okamury? V koalici rozpaky. „Pocitově jsem proti“.

10:31 Vydávání Okamury? V koalici rozpaky. „Pocitově jsem proti“.

Poslanci by měli rozhodovat o policejní žádosti, zda vydají poslance a předsedu SPD Tomia Okamuru k …