Od devíti hodin ráno začali poslanci opět porcovat spornou novelu služebního zákona. Ovšem prozatím nikdo nepodal návrh na přerušení schůze. Přestávky na jednání si ale již dopoledne vzaly dva opoziční kluby - ODS a TOP 09. Poslanci budou ve schůzi pokračovat až v ve 13.00 hodin.
Podle všeho ale tento čas má být vymezen na jednání všech klubů, které hledají cestu ven ze zablokované situace ve sněmovně. Podle webu idnes.cz se prý v kanceláři předsedy sněmovny Jana Hamáčka dokonce společně sešli lídři všech sedmi poslaneckých klubů a dohadují se, jak budou dál postupovat při schvalování novely služebního zákona.
Debata k zákonu se ale v pátek dopoledne posunula trošku jinam a to opět kvůli poněkud rozverné mluvě poslance z ČSSD Vítězslava Jandáka.
„My jsme poslanci zvídaví a já se někdy bojím, aby mne Roman (Sklenák) nevyhodil z klubu,“ uvedl napřed s nadsázkou Jandák, jenž ve středu kritizoval původní verzi normy z roku 2002 a i současný vládní návrh, který dokonce označil za „blbost“ a špatný zákon a to proto, že to nakázala Evropská unie.
„Tady nebudou vládnout volení zástupci lidu, tady budou vládnout ušlechtilí lidé určení někým ušlechtilým," popsal Jandák ve středu svůj pohled na důsledky zavedení služebního zákona.
Jandák: Jak je to se slibem?
Dnes se naopak Jandák snažil dopátrat toho, jak je to se slibem vůči EU, že norma bude platit již od 1. ledna příštího roku.
„Za klub ČSSD jsme tady 16. 7. slyšeli od ministryně Jourové, že zákon je nutný přijmout od 1.1. 2015. Jenže včera k tomu paní ministryně řekla něco jiného. Tak bych se rád otázal, jak to tedy je? Je nutný, nebo není nutný do toho 1.ledna?“ projevil svou zvídavost burácivě Jandák.
„Teď to vypadá, že to máme hezky podle (herecké) školy Stanislavského připravené,“ zažertovala ale na to ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO).
"Včera byla ovšem médii má slova nějak posunuta do interpretace, kterou jsem si nepřála,“ uvedla dále již vážně Jourová. Podle ní ale jde vskutku o závazek Česka, že tuto normu přijmeme do ledna 2015, a když služební zákon do té doby nebude, tak budeme muset s Evropskou komisí jednat. Prý je onen závazek ČR "velmi silný", nejde však dle jejích slov o ultimátum ze strany EU.
Na to se ale chytil předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura, jenž se rozhovořil o „socialistickém závazku“. „My jsme také součástí EU a podle mne to ještě můžeme stihnout do toho 1. ledna. Ale udělejme ten zákon kvůli našim občanů, a ne kvůli eurokomisařům, když jsme si dali závazek, takže ho tedy splníme,“ poznamenal Stanjura.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová