Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ale k tomu řekl, že než takzvaná účinná lítost je vhodnější institut spolupracujícího obviněného. Vláda už podle něj ale k tomu chystá novelu, která využití i tohoto nástroje - tedy učiněné lítosti - rozšíří.
O co se ale poslanci vlastně hádali? O to, zda chtějí vůbec zrušit anonymní akcie. Hádku načnul poslanec a předseda Věcí veřejných Radek John.
„Jeden z mých předřečníků tady řekl, že Věci veřejné předvádějí veletoč stejně jako s anonymními akciemi. Já vím, že se projednává něco jiného, ale měli jste v květnu před volbami možnost zrušit anonymní akcie, ale neučinili jste tak....Věci veřejné ale měly ve volebním programu zrušení anonymních akcií," řekl John za sněmovním pultíkem.
„Já jsem jak v Jiříkově vidění. Dohodněte se na vládě, věřte, že se na to lidé dívají a z nás a ani z nich neuděláte hlupáky," podotkla na to komunistka Kateřina Konečná. Sice svou řeč nesměřovala na to, že véčka odkrývají právě debatu nad anonymními akciemi, ale spíše vypíchla, že před poslanci dva zástupci vlády mluví úplně jinak o jedné věci.
"Paní vicepremiérka Peake předtím, než bezpochyby měla něco velmi důležitého, protože odešla zhruba po tom, co vystoupila, a je to velmi zvláštní u člověka, který má na starost boj s korupcí, že nemá ani zájem tady sedět a poslouchat debatu k této věci. To za prvé. Ale nám tady řekla, že do konce roku - pane ministře Pospíšile, já nevím, jestli jste byl přítomen - předloží návrh zákona. Vy nám říkáte, že možná do konce roku předložíte analýzu," řekla dále Konečná.
„Já nevycházím z údivu, co tady říkal teď pan poslanec Radek John. Buď má tak krátkou paměť, nebo chodím snad do jiné sněmovny. Tady přece ten zákon o zrušení anonymních akcií byl. Hlasoval jste pro něj? Nehlasoval.Tak co to tady vyprávíte, že podporujete zrušení anonymních akcií, když potom pro ně nehlasujete," vmetl socialista Václava Votava Johnovi.
Vám se to nepodařilo za dvacet let, burácel John
„Pan John je tady krátce, a tak asi neví, že se koaliční dohody nezapisují do sbírky zákonů," přidala se jízlivě na konto véček a potažmo i anonymních akcií komunistka Zuzka Bebarová - Rujbrová, načež se jí dostalo od poslanců zleva mírného potlesku.
„Já jsem tady poměrně krátce, ano. Jenže vy, co jste tady dlouho, tak se vám ani za dvacet let nepodařilo zrušit anonymní akci. Jak je to, proboha, možné, že jste k tomu mlčeli? VV je ale ta strana, která bude tady zapsaná, že ty anonymní akcie zruší a to jsem rád," dodal John a řeč tak opětovně stočil na akcie.
Co se týče samotného návrhu k učiněné lítosti, pak vicepremiérka Karolína Peake komunisty zpražila tím, že vládní výbor pro koordinaci s korupcí se zaobírá i těmi návrhy, co ve sněmovně zaznívají. Ale podle ní ministerstvo vnitra zavedení účinné lítosti nedoporučilo. „Komunisté však pouze znají vedoucí úlohu jedné strany," píchla si jízlivě Peake do komunistů a jejich předlohy.
Musí se to vyjasnit s OECD
Peake navíc zmínila, že požádala vnitro o doplnění analýzy, a je pro její zavedení. Podle předsedy VV Radka Johna nejmenší vládní strana účinnou lítost podporuje, záležitost se ale nejprve musí vyjasnit s OECD.
"Věci veřejné od začátku prosazují, aby se vrátil paragraf účinná lítost, a já jsem mluvil při nástupu do funkce ministra vnitra s řadou policistů - ne jenom s panem Šlachtou - a všichni říkají, že paragraf účinná lítost je nesmírně potřeba. A veškeré analýzy jsou jenom zdržovací taktika," zmínil kromě jiného John.
Vláda, když normu posuzovala, tak poukázala na to, že obdobné ustanovení v minulosti platilo, ale nebylo kvůli nejasnostem využíváno a kritizovaly jej mezinárodní organizace, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Rada Evropy.
Komunisté ale zmínili, že s jejich úpravou souhlasili odborníci a policisté a kladně by ji přijala i veřejnost.
Tejc: My jsme pro, ale hlasovat pro to nebudeme
ČSSD se k normě nestavěla a priori zamítavě. „Buď institut účinné lítosti chceme zavést a podpoříme návrh KSČM, nebo nechceme," podotkl k tomu Jeroným Tejc z ČSSD. "Jsme pro to, aby tento paragraf byl do trestního zákona zaveden, jenom pro to nebudeme hlasovat," doplnil.
Jenže debatu nad tím pak "rozčísnul" Tejcův kolega Vítězslav Jandák. „Já bych navrhoval, aby sněmovna k 1.1. 2012 učinila lítost a rozpustila se," podotkl.
Sněmovna dnes:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová