Předvolební rétorika představitelů ČSSD vyvolala v mnoha jejích voličích dojem, že hlas pro ni znamená krok ke zrušení či alespoň k úpravě Nečasovou vládou prosazených církevních restitucí. Těsně před říjnovými volbami však sociální demokracie ustoupila od plánu na vypsání referenda. Závazek sociálních demokratů se tak smrsknul na jednu větu z krátké verze jejich programu, která zní „Budeme usilovat o výrazné snížení finančních plateb státu v rámci církevních restitucí“.
Protože volební výsledky přihrály ČSSD do koalice nejen hnutí ANO, ale i KDU-ČSL, vypadalo to, že vytvoření komise složené ze zástupců ANO a ČSSD, která má jednat s představiteli církví a náboženských společností o změnách v církevních restitucích, je jen manévrem pro uklidnění té části voličů ČSSD, kteří jí dali hlas v očekávání, že podle nich nespravedlivé církevní restituce nejsilnější levicová strana nějakým způsobem zvrátí.
Nejvíce vadí obrovská suma finančních kompenzací
I když od některých představitelů ČSSD bylo slyšet, že komise bude hledat kompromis na změnu církevních restitucí, z výroků zástupců druhé strany se dalo poznat, že se už jednou vybojovaného nemíní vzdát. Většině veřejnosti je trnem v oku především ta část církevních restitucí, podle níž by stát měl během třiceti let uhradit církvím 59 miliard korun na finančních kompenzacích. Vytvoření komise ale vnímala jako cestu do slepé uličky, která žádnou změnu církevních restitucí nepřinese.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník