Kariérista! Pokrytec! Takhle si komunisté i pravičáci odplivli před Fischerem

27.12.2012 16:18 | Zprávy

ANKETA Známý herec Tomáš Hanák vyzval Jana Fischera, aby měl tolik slušnosti a s ohledem na své dlouholeté členství v KSČ nekandidoval na prezidenta republiky. ParlamentníListy.cz oslovily politiky, jaký na to mají názor. Nekomunističtí politici Fischerovo členství odsuzují, komunisté zase považují Fischera za pokrytce. Většinou existuje mezi nekomunisty i komunisty shoda, že byl kariéristou.

Kariérista! Pokrytec! Takhle si komunisté i pravičáci odplivli před Fischerem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Fischer

„Vážený pane Fischere, je 23 let od pádu komunismu. Mně nejde o to zkoumat, co a jak jste dělal v KSČ. Chci vás jen požádat, abyste jako způsobný člověk v sobě zkusil najít dostatek slušnosti a coby bývalý dlouholetý člen komunistické strany nekandidoval na prezidenta naší republiky …Není hanba se mýlit, hanba je nevyvodit z toho důsledky,“ apeluje herec na bývalého komunistu Fischera.

Fischer vstoupil do KSČ v době normalizace v roce 1980 a byl členem strany až do roku 1989. ParlamentníListy.cz oslovily politiky, zda by jim vadilo, kdyby na Hradě seděl prezident republiky, který vstoupil do KSČ v době normalizace.

Trocha fištrónu…

K Fischerovi se vyjádřili i jeho protikandidáti, kteří zasedají v parlamentu. „Jak známo, v té době jsem doma nebyl, nýbrž v Rakousku. Nebyl jsem tudíž vystaven ni pokušení, ni tlaku, tudíž nikoho nesoudím. Budoucí hlava státu by ovšem měla mít tolik politického fištrónu, aby v rodné straně nesetrvala do podzimu 1989,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz vicepremiér vlády a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který kandiduje na prezidenta.

„Osobně mně vadí členství v KSČ u každého kandidáta. Vstupovali do strany se znalostí praktik komunistů od roku 1948 včetně okupace 1968, takže se aktivně na těchto praktikách podíleli,“ myslí si místopředseda Senátu a kandidát ODS na prezidenta Přemysl Sobotka.

„Vadilo by mi to. Když vstoupil do KSČ v době normalizace, musel dobře rozeznat zrůdnost komunismu, věděl o zločinech komunismu a měl dostatek informací o tom, že vpád vojsk Varšavské smlouvy byl okupací, že vlastní lidé se podíleli na ponižování a perzekucích páchaných na lidech svého národa. Podporuji kandidaturu Karla Schwarzenberga,“ řekl ParlamentnímListům.cz místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Husák.

Touha po kariéře pokračuje. Jen je překabátěná

„Vadilo by mi to hodně. V době normalizace vstupovali do KSČ lidé jenom pro svůj vlastní prospěch. A po okupaci sovětskými tanky každému muselo být jasné, co jsou komunisté zač. Vůbec se o kandidaturu neměl ucházet,“ říká o Fischerovi poslankyně ODS Jaroslava Wenigerová.

Senátorovi ČSSD Františku Bublanovi u Jana Fischera chybí především jistá sebereflexe a pokání: „To jeho členství v KSČ je velká vada na kráse. Zvláště když někdo vstoupil v době normalizace. Ještě víc mi na tom vadí ten jeho přístup. Realisticky sice přiznal, že tam vstoupil kvůli kariéře, budiž, ale problém ještě větší vidím v devadesátých letech. Kdyby ten člověk měl nějakou sebereflexi, tak by se určitým způsobem stáhnul. A pokud si chtěl budovat nějakou novou kariéru, měl začít od nejnižších postů,“ řekl redakci senátor

„Chybí mi u něj moment nějakého pokání. Pořád byl ve vysokých funkcích a zdá se mi, že si tu chybu ani v devadesátých letech nepřiznal. Ta touha po kariéře je u něj vidět od těch osmdesátých let až do dnešních dnů. Jenom se mění kabát. Něco podobného je s Bémem, kterého chtějí vrátit do klubu ODS. Na minulý průšvih se zapomene. Přitom takový člověk už by si v politice neměl škrtnout poté, co se zveřejnilo. On se nyní jenom otřepe, na všechno se zapomene a je zpátky a jede se dál,“ dodal Bublan.

Silně pochybuji, že pan Fischer je slušný člověk

Místopředseda poslaneckého klubu VV Otto Chaloupka označuje Fischerovu kandidaturu přímo za zvrhlost: „Chápu, že je možné, že pan Fischer by mohl být slušný člověk, i když u kohokoli, kdo byl členem KSČ, o tom silně pochybuji. Považuji za nepřijatelné, aby kdokoli, kdo svým členstvím v této zločinecké organizaci podporoval předlistopadový útlak a teror, se jakýmkoli způsobem podílel na vedení této země. Vím, že takových politiků máme spoustu a je mi z toho na nic.“

„Podle mě by zasloužili bývalí členové KSČ to, co nám tu po desetiletí vnucovali jako ideál – zákaz studií, zákaz cestování, zákaz podnikání, zákaz přístupu k informacím a další vymoženosti. KSČM by měla být rozpuštěna, zakázána. Zpět ke kandidátům na prezidenta – ne nemyslím si, že prezidentem této země by měl být současný nebo bývalý komunista. Je to zvrhlost,“ dodal Chaloupka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

11:25 Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

Klíčový muž současného prezidenta Petr Kolář, kterého sám Petr Pavel označil jako přítele po boku, s…