Sociální demokracie je v těchto dnech na koni. Nenáviděná vláda Petra Nečase má už své dny sečteny a bude jen otázkou, zda vše skončí předčasnými volbami, nebo současná koalice svou káru dotáhne až k těm volbám řádným. I přesto ale levice předkládá kabinetu na odchodnou součet jeho neúspěchů.
Mezi nimi pak zaujaly přední místo „zpackané“ církevní restituce. Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny a ČSSD Lubomíra Zaorálka bude nyní právě kvůli poslední „aféře Nagyová“ na místě aktuální otázka, zda by se právě k církevní restitucím neměli sociální demokraté nějak vrátit, neboť je nyní zpochybněna jejich legitimita.
„Jde o to, že rozhodnutí, které se týká církevních restitucí, bylo odhlasováno s pomocí korupce, neboť se čekalo na rezignaci třech nyní obviněných poslanců a oddalovalo se kvůli tomu i hlasování o církevních restitucích až do doby složení mandátu oněmi třemi, tedy Tluchořem, Šnajdrem a Fuksou. Právě oni totiž deklarovali nesouhlas s návrhem zákona o církevních restitucích. Navíc je posilováno podezření, že i za tento 'vstřícný krok' byli odměněni lukrativními pozicemi. Restituce samé jsou tak poznamenané stále rostoucím podezřením, že to bylo přijato s pomocí korupce,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz Zaorálek.
Zaorálek: Možná to dáme do Štrasburku
„Restituce tak již legitimitu ztratily. Teď je otázka, jestli onen proces schvalování byl vůbec legální. Ústavní soud to ale posuzoval právě ve chvíli, kdy ještě nebyla známá ona nová poslední fakta, která máme nyní, tedy nová podezření zmiňovaných třech poslanců. Ta otázka církevních restitucí tady tak stále visí jako něco, kde nejde jen o legitimitu, ale i o legálnost, neboť když je nějaký právní úkon učiněn v rozporu se zákonem, tak je neplatný. Pokud tedy to schválení restitucí ve sněmovně bylo učiněno v rozporu se zákonem, a pokud na to bylo použito úplatků a prokáže se to, tak z toho bych dedukoval, že takový úkon je neplatný. Tady se tedy bude muset zvažovat, jaké jsou možnosti dalších postupů, což není tak jednoduchá právní věc – v úvahu pak přichází i to, jestli je nějaká možnost obrátit se na soud kupříkladu ve Štrasburku,“ zdůraznil dále Zaorálek.
Právě proto církevní restituce sehrávají ve vztahu k odcházejícímu kabinetu zvláštní roli, „Ta vláda je navíc nedovedla ani vysvětlit veřejnosti a bylo to také proti jejímu drtivému nesouhlasu. Přitom jde o největší majetkový transfer za posledních dvacet let. Bude třeba se ale právě tímto znovu zabývat a hledat způsob, jak to znovu zvednout,“ dodal k této věci Zaorálek.
- TÉMA: Miliardy pro církve
Dolejš: Škrty, zdražování a zbastlená reforma penzí
„Přehnané škrty a zdražování, zbastlená reforma penzí a také nepřiměřený dar církvím,“ vyjmenoval pro ParlamentníListy.cz místopředseda KSČM Jiří Dolejš to, co mu nejvíc vadilo na vládě Petra Nečase. Dolejš již dříve uvedl, že reforma veřejné správy dala také základy nebývalému plýtvání ve veřejné sféře. „Kvalita úřadů se nezvyšuje, všude jsou počítače, ale úředníků neubylo, člověk dál běhá od čerta k ďáblu s plnou rukou papírů,“ nandal Dolejš na hrb vládě koncem loňského roku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová