Na tuto otázku ještě není jasná odpověď, protože ještě dnes večer budou probíhat další oblastní sněmy a podle informací ParlamentníchListů.cz potom ještě jednání předáků pražské ODS.
Oba proti Svobodovi, oba blízcí Klausovi
Ve čtvrtek večer se totiž bude konat regionální sněm pražské ODS, na kterém by se měla zvolit nová regionální rada a měla by padnout nominace na místopředsedu celostátní ODS a také na členy Výkonné rady ODS zastupující pražskou ODS.
Podle informací ParlamentníchListů.cz je již nyní jisté, že dojde k dohodě mezi poslancem Borisem Šťastným a ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou, kdo z nich dvou bude kandidovat na místopředsedu ODS.
Oba patří do tábora kritiků primátora a nynějšího předsedy pražské ODS Bohuslava Svobody, který sám na oblastním sněmu ODS Praha 2 oznámil, že kandidovat na místopředsedu ODS nebude. Chalupa i Šťastný mají navíc oba blízko k prezidentu Václavu Klausovi.
Opatrný Chalupa, ostře kritický Šťastný
Chalupa má výhodu v tom, že jako ministr je v kontaktu s regiony. Je velmi, velmi opatrným politikem, který se ke kontroverzním otázkám nevyjadřuje a za dobu jeho působení ve funkci ministra nebyl zaznamenán téměř žádný jeho politický názor či výrok. Byl by tedy kompromisním kandidátem, který „umí vyjít s každým“. Premiéra Petra Nečase, ani současný stav ODS nijak nekritizuje. I jeho funkce ministra ho zvýhodňuje.
To Boris Šťastný říká své názory velmi nahlas a ostře. Otevřeně kritizuje primátora Bohuslava Svobodu i politiku vlády Petra Nečase, i když to neznamená, že by chtěl proti Nečasově osobně vystoupit. Ačkoli totiž vývoj ODS pod vedením Nečase kritizuje a je odpůrcem zvyšování daní a posunu strany doleva, považuje na druhou stranu Nečase za slušného politika.
Ale servítky si rozhodně nebere: Miroslava Kalouska označil za nejgeniálnějšího rozvraceče ODS v její historii a jeho daňový balíček nazval „zvěrstvem“.
Klausovec Šťastný by podle informací ParlamentníchListů.cz nechtěl být v takovém vedení ODS, které by nenasměrovalo ODS zpět k pravicovým kořenům. V tom je podobný bývalému předsedovi regionálního sdružení ODS v kraji Vysočina Ivu Strejčkovi, který rezignoval na post předsedy, protože měl pocit, že nedostal od regionálního sdružení dostatečný mandát k tomu, aby bojoval o zásadní změny v ODS a její návrat ke kořenům, na kterou vystavěl kdysi pravicovou ODS Václav Klaus.
Skupina Šťastného má jasnou většinu v pražské ODS
Skupina Borise Šťastného v pražské ODS má nyní jasnou většinu a má možnost provést ve vedení regionu zásadní změny. K této skupině patří ODS na Praze 4, 6, 7, 10, 11, 12, 13. Bohuslava Svobodu podporuje jeho domovská Praha 2, dále Praha 5, 9 a 8 (mimo radního Josefa Noska). Oblastní sdružení na Praze 1, 14 a 15 různě přebíhají.
Zatím není jasné, jestli dojde ke změně předsedy regionu, kterým je v současnosti Svoboda. Téměř jisté ale je, že ho pražská ODS ponechá ve funkci primátora a že dojde k obměně regionální rady.
Dojde ke změně vedení
Například se předpokládá, že si post místopředsedů neudrží Marek Benda a Pavel Horálek, kteří ztratili důvěru své oblastní organizace na Praze 4 a byli odvoláni z pozice místopředsedů oblasti. Otázkou je též, zda svou pozici ve výkonné radě uhájí Aleksandra Udženija blízká primátorovi.
„Není to o lidech. Ani o Petru Nečasovi, ani o Bohuslavu Svobodovi, ale o snaze zachránit ODS, vrátit ji ke kořenům a udělat z ní opět jasného lídra pravice v této zemi, který bude opět oslovovat zhruba třetinu voličů,“ odpověděl Šťastný na dotaz, zda bude kandidovat na místopředsedu ODS a na předsedu ODS v Praze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík