Letošní první schůze sněmovny bude v únoru

04.01.2014 18:53 | Zprávy

První letošní schůze sněmovny se uskuteční v únoru. Poslanci mají do té doby naplánovány dva týdny na zasedání výborů, dva týdny mají podle harmonogramu volné. Podobně tomu bylo i loni. Letos ale bude dolní komora také hlasovat o vyslovení důvěry nové vládě, kterou skládají ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Předchozí schůzi ukončili poslanci loni 19. prosince.

Letošní první schůze sněmovny bude v únoru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na první schůzi sněmovny také zazněla státní hymna

Kdy budou poslanci o důvěře nové vládě jednat, zatím není zřejmé. Jasněji by mohlo být potom, co ji prezident Miloš Zeman jmenuje. Kabinet musí před sněmovnu předstoupit s žádostí o vyslovení důvěry do měsíce od jmenování. Mohlo by to tedy být v únoru.

Řádná schůze by měla začít 4. února. Předpokládá se, že potrvá dva týdny. Poslanci budou muset na schůzi rozhodnout o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) k trestnímu stíhání v kauze Opencard. Na pořad se může dostat několik desítek zákonných předloh, program ale navrhne organizační výbor až ve druhé polovině ledna.

Poslanci schválili od ustavení nové sněmovny šest zákonů: čtyři zákonná opatření Senátu, státní rozpočet na letošní rok a normu proti nekalým praktikám při předváděcích a prodejních akcích.

Poslance čeká spousta práce

Nyní leží ve sněmovně více než šest desítek zákonných norem - vládních i poslaneckých. Naprostá většina z nich je před úvodním kolem projednávání. Před druhým čtením, v němž lze předkládat pozměňovací návrhy, je desítka vládních předloh. Čekají i na posouzení výbory, které budou zasedat v týdnech od 13. do 26. ledna. U několika norem vláda navrhla, aby je poslanci schválili zrychleně už v prvním čtení.

Případem exprimátora Svobody se ještě bude zabývat mandátový a imunitní výbor, který vydá doporučení plénu, jak má o vydání rozhodnout. Vydání prvního poslance v tomto volebním období už má sněmovna za sebou. Vydala Bronislava Schwarze (ANO), který je souzen pro podezření ze zneužití pravomoci a omezování osobní i domovní svobody.

Mezi poslaneckými normami figuruje i návrh KSČM na odklad účinnosti nového občanského zákoníku o rok. Předloha, kterou sněmovna ještě nezačala projednávat, prakticky ztratila opodstatnění; celá rekodifikace soukromého práva je už od ledna účinná.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr, čtk

Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

vozidla UA bez STK

Pane ministře Kupko, jak dlouho ještě hodláte tolerovat provoz ukrajinských vozidel bez technických kontrol na území české republiky? Myslíte, že se chováte s péčí řádného hospodáře? Stanice STK jsou kapacitně připraveny provést kontroly UA vozidel, ale vy evidentně tolerujete jednu skupinu cizích...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vydávání Okamury? V koalici rozpaky. „Pocitově jsem proti“.

10:31 Vydávání Okamury? V koalici rozpaky. „Pocitově jsem proti“.

Poslanci by měli rozhodovat o policejní žádosti, zda vydají poslance a předsedu SPD Tomia Okamuru k …