Kdy budou poslanci o důvěře nové vládě jednat, zatím není zřejmé. Jasněji by mohlo být potom, co ji prezident Miloš Zeman jmenuje. Kabinet musí před sněmovnu předstoupit s žádostí o vyslovení důvěry do měsíce od jmenování. Mohlo by to tedy být v únoru.
Řádná schůze by měla začít 4. února. Předpokládá se, že potrvá dva týdny. Poslanci budou muset na schůzi rozhodnout o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) k trestnímu stíhání v kauze Opencard. Na pořad se může dostat několik desítek zákonných předloh, program ale navrhne organizační výbor až ve druhé polovině ledna.
Poslanci schválili od ustavení nové sněmovny šest zákonů: čtyři zákonná opatření Senátu, státní rozpočet na letošní rok a normu proti nekalým praktikám při předváděcích a prodejních akcích.
Poslance čeká spousta práce
Nyní leží ve sněmovně více než šest desítek zákonných norem - vládních i poslaneckých. Naprostá většina z nich je před úvodním kolem projednávání. Před druhým čtením, v němž lze předkládat pozměňovací návrhy, je desítka vládních předloh. Čekají i na posouzení výbory, které budou zasedat v týdnech od 13. do 26. ledna. U několika norem vláda navrhla, aby je poslanci schválili zrychleně už v prvním čtení.
Případem exprimátora Svobody se ještě bude zabývat mandátový a imunitní výbor, který vydá doporučení plénu, jak má o vydání rozhodnout. Vydání prvního poslance v tomto volebním období už má sněmovna za sebou. Vydala Bronislava Schwarze (ANO), který je souzen pro podezření ze zneužití pravomoci a omezování osobní i domovní svobody.
Mezi poslaneckými normami figuruje i návrh KSČM na odklad účinnosti nového občanského zákoníku o rok. Předloha, kterou sněmovna ještě nezačala projednávat, prakticky ztratila opodstatnění; celá rekodifikace soukromého práva je už od ledna účinná.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr, čtk