Porodné na první dítě zůstane 13 tisíc korun, při narození vícerčat činí 19 500 korun. Koeficient, od něhož se nárok odvíjí, se ale zvýší z 2,4násobku na 2,7násobek životního minima. Běžná rodina tak dosáhne na dávku, pokud její měsíční příjmy nepřesáhnou 20 817 korun čistého.
Do konce roku 2010 se porodné v Česku vyplácelo na každé narozené dítě. Od roku 2011 se pravidla kvůli škrtům v rozpočtu zpřísnila. Porodné se začalo dávat jen na první narozené dítě rodině, jejíž příjem nepřesáhuje 2,4násobek životního minima.
Kolem normy se ale ve sněmovně odehrála zajímavá debata a to na téma, co zvedne v Česku klesající porodnost.
„Naše republika vymírá,“ zmínil k tomu třeba předseda Úsvitu Tomio Okamura, který předložil návrh, aby rodiny dostávaly porodné i na další děti. Dávka za třetí a další dítě by měla podle něj být podmíněna tím, že rodič by neměl záznam v rejstříku trestů a pět let by pracoval nebo studoval.
„Já chodím často po ulici a poslouchám, jak jsou lidé frustrovaní tím, jak jsou upřednostňováni především nepřizpůsobiví lidé,“ poznamenal.
Na porodnost spíše energetický blackout...
„Než na mne (v debatě) přišla řada, tak jsem si přehrával všechny okamžiky, kterými chce vláda nastartovat porodnost. Mne zaráží naivní víra, že porodné je nástroj, která může zvýšit natalitu. Kdyby tomu tak bylo, tak velmi bohatý euroatlantický prostor prožívá porodní boom, zatímco země velmi chudé - pokud by platily tyto rovnice - by vymíraly,“ reagoval ale na Okamuru předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Prý vláda tomuto návrhu říká "rodinná politika", zatímco ve skutečnosti to je podle něj jen přesouvání peněz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb