Nabourané vztahy s USA? Schapiro a korupce, zahrozil Miloš Zeman. A je veselo i s účastí Kalouska, Doubravy či Zlatušky

04.07.2016 4:38 | Zprávy

ANKETA Zatímco někteří politici hovoří o „seznamu odměněných“ Hradem, hlouposti a dokonce hulvátství, další by nejraději vyhostili amerického velvyslance ze země. Ostré reakce následovaly poté, co v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz vyslovil prezident Miloš Zeman znepokojující hypotézu o tom, že Andrew Schapiro může být zapleten do jistého druhu korupce.

Nabourané vztahy s USA? Schapiro a korupce, zahrozil Miloš Zeman. A je veselo i s účastí Kalouska, Doubravy či Zlatušky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Už víc než rok je zřejmé, že vztahy mezi Hradem a americkým velvyslanectvím oscilují kolem bodu mrazu. Připomeňme, že Schapiro zkritizoval prezidenta Miloše Zemana za jeho cestu do Moskvy na ruské oslavy konce II. světové války a Zeman mu vzkázal, že má na Hrad dveře zavřené. Teď se v aktuálním rozhovoru pro ParlamentniListy.cz prezident opřel do velvyslance znovu.

Lze vyslovit hypotézu, že i pan Schapiro je zapleten do jistého druhu korupce

V reakci na otázku redaktora, která zněla takto: „Americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro nedávno uvedl, že mezi USA a ČR neexistují podstatné rozdíly, protože zahraniční politiku státu určuje vláda, která drží stanovisko EU a nikoli prezident, který naproti tomu jde proti postojům EU a označuje válku na Ukrajině za občanskou. Co na to říkáte?“ reagoval prezident slovy: „Ona to je občanská válka. Víte, s panem Schapirem je to trochu tragikomická situace. On se považuje za bojovníka proti korupci. Proč ne. Jenomže každý, kdo jenom trošku zná pravidla americké politiky, ví, že funkcemi velvyslanců zejména v méně významných destinacích jsou zpravidla pověřováni lidé, kteří byli velkými sponzory volební kampaně úspěšného prezidentského kandidáta. Sponzorství samotné za korupci nepovažujeme, ale za korupci už můžeme považovat to, že je pak sponzor odměněn velvyslaneckým postem. Pak lze vyslovit hypotézu, že i pan Schapiro je zapleten do jistého druhu korupce a jeho boj proti korupci v České republice je poněkud pokrytecký.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

21:40 Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

Měla by se Evropa sjednotit v postoji k Ukrajině a jednohlasně podpořit mírové úsilí Donalda Trumpa?…