ODS prý podle Nečase poškozuje víc agonické menšinové vládnutí než přímočará odvaha jít do předčasných voleb a s vysokou pravděpodobností skončit v opozici.
ParlamentníListy.cz oslovily předáky ODS s dotazem, jestli by v případě pádu vlády Petra Nečase byly nejlepším řešením předčasné volby, nebo vytvoření nové reformované vlády za účasti ODS. Mnoho činovníků ODS se obává, že by předčasné volby pro ODS skončily katastrofou a znamenaly by nástup komunistů k moci a ústavní většiny levice. Někteří si ale myslí, že v případě pádu Nečasovy vlády by předčasné volby byly nejlepším řešením.
„Reformace této současné vlády již proběhla v malém měřítku snad desetkrát a výsledek není valný, takže já jsem pro nové předčasné volby, aby jiní ukázali, jak umí plnit sliby, které z opozičních řad slyšíme více než dva roky. Tato agónie nemá delší dobu smysl,“ myslí si senátor Zdeněk Schwarz zvolený za ODS.
Hrozí vláda KSČM
Poslanec Boris Šťastný je proti předčasným volbám a Nečase kvůli takovému postoji ostře kritizuje. Obává se toho, že by v nich levice drtivě zvítězila a získala by tak ústavní většinu ve sněmovně i v Senátu. „Vyvolání předčasných voleb považuji za nejzazší možný nástroj vyřešení situace po pádu vlády. Ústava ale dává mnoho jiných možností, jak v případě pádu vlády řešit správu této země. Tím je sestavení nové vlády a konání voleb v řádném termínu,“ řekl ParlamentnímListům.cz Šťastný.
„Neustále omílat a zahrávat si s vyvoláním předčasných voleb pokládám za velmi neodpovědné v optice výsledku krajských a senátních voleb, které pro pravici a především ODS skončily debaklem. Reálně by pak hrozil nástup komunistů k moci a ústavní většina levice v obou komorách parlamentu. Důrazně tedy odmítám předčasné volby jako řešení případného pádu vlády a ruku pro ně nezvednu. Pád vlády si nepřeji. Pokládal bych to za nešťastné. Ale ještě horší by byly předčasné volby. Odmítám přispět k návratu země před Listopad 1989. Věřím, že stejně odpovědně k tomu přistoupí i ODS,“ dodal Šťastný.
Nečas by neměl lacině vyhrožovat
Podle neformálního vůdce rebelů Petra Tluchoře Nečas vyhrožuje. „Vyhrožování předčasnými volbami poté, co jsme drtivě prohráli krajské a senátní volby, mi nepřijde jako dobrá politika. Volby nejsou disciplina, ve které Petr Nečas vyniká, a byla by to pohroma pro ODS,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Tluchoř.
„Padne-li Nečasova vláda, zvedá se pravděpodobnost předčasných voleb, přičemž tím, kdo z které politické strany v parlamentu bude novým premiérem, je zcela na prezidentovi republiky,“ reagoval ministr zemědělství a šéf středočeské ODS Petr Bendl.
Nečas prohrál již patery volby a další by byly fatální
Poslanec Jan Florián připomíná, že daňový balíček spojil s otázkou důvěry vládě Petr Nečas. „My nechceme pád vlády ani předčasné volby. Ukazuje se ale, že zvýšení DPH byla chyba a byla by chyba v tom pokračovat, protože se více nevybere a poškozuje to ekonomiku. Zvyšování daní není v programu ODS, ani v programovém prohlášení vlády a voliči nás za to ve volbách potrestali. Strašit předčasnými volbami mi připadá laciné. Předčasné volby by nyní pro ODS byly naprosto fatální,“ řekl redakci Florián.
„Petr Nečas již prohrál patery volby a ty předčasné by pro nás byly fatální. Naše členská základna i voliči vnímají špatnou politiku vlády a vidí, že strašení, vyhrožování a nátlak není tou správnou cestou. My chceme pouze bránit program ODS a jeho součástí rozhodně není buzerace důchodců, aby si nemohli přivydělat, boj proti živnostníkům, zvyšování daní a obnova progresivního zdanění,“ dodal Florián.
Poslanec Ivan Fuksa uvedl, že pro něj je prioritou odstranit z daňového balíčku body, které jsou v rozporu s programem ODS, koaliční smlouvou a vládním prohlášením. „Vše ostatní je druhořadé a zástupné,“ dodal Fuksa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík