Podnikatelé v luxusních vozech, kteří neplatí daně, by si už v budoucnu neměli vyskakovat na pracovníky finančních úřadů, protože vztah správce daně – poplatník by se měl změnit. „Finanční úřad nepožívá žádné úcty ve společnosti. Dnes tam přijede podnikatel na bentley, který má ztrátu, je na něj kontrola, ale on je agresívní a řve tam na zaměstnance. My vysíláme jasný signál, že finanční úřad už nebude klientsky vstřícný. Finanční úřad je tu na to, aby vybral daně a zabránil podvodům s DPH,“ prohlásil v Interview ČT24 ministr financí Andrej Babiš.
Finanční úřady musí být aktivní a zásadním způsobem změnit svůj přístup. „Je tam málo lidí, lidé jsou málo placení, takže je ve strategii pro rok 2014 a 2015 zlepšit fungování těchto úřadů. A od roku 2016 chceme zavést systémové změny, tedy elektronický výkaz DPH a elektronický výkaz tržeb. Pokud se toto vše povede, tak se zásadním způsobem zlepší výběr daní. Ale už tím, že jsme navodili tu atmosféru, jsme vyslali jasný signál, že kdo podvádí s daněmi, bude mít problém. Tak si myslím, že i díky tomu dnes máme lepší výběr asi o 25 miliard za sedm měsíců,“ pochlubil se Andrej Babiš.
Bude na daňovém poplatníkovi, aby prokázal, že majetek získal poctivě
Ministr financí potvrdil svůj záměr přenesení důkazního břemene na poplatníka, pokud by správce daně měl pochybnosti, jakým způsobem financoval svůj majetek. „Úkolem daní není zabavit nelegálně nabytý majetek. Od toho je tu trestní řízení. Daňový systém má zajistit zdanění,“ uvedl nedávno Andrej Babiš pro ParlamentníListy.cz, co sleduje tímto krokem. „Počítám, že finanční úřady budou dělat velké kauzy, obyčejných lidí se to vůbec nedotkne. Máme tady plno lidí, kteří mají obrovské majetky, o nichž si myslíme, že je nezdanili. Jde o to navodit atmosféru, že není možné podvádět. Bude na daňovém poplatníkovi, aby prokázal, že majetek získal poctivě, a ne na finančním úřadě, jak je to dnes,“ řekl Andrej Babiš v Interview ČT24.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník