V současné době se to na politické scéně spekulacemi jen hemží. Němcová v této souvislosti zkritizovala některé politické strany za své chování, konkrétně strana LIDEM by dle jejího názoru měla být ve svých názorech mnohem čitelnější a ČSSD by neměla měnit své názory ohledně toho, zda vládu Rusnoka podpoří, či nikoliv. „Co se týče komunistů, mohli by upustit od svých politických her. Jejich požadavek na předvolební program se ani jinak nazvat nedá,“ dodala.
-
TÉMA: Rusnokova vláda
Politickou situaci by však přes všechny zvraty a hektický vývoj nenazvala jako politickou krizi. „Spíše je to krize parlamentní, něco nebezpečného se děje okolo našeho Parlamentu. Dokud jsou politické strany schopny vládnout, a to skutečně jsou, označení politická krize podle mého názoru není na místě,“ míní Němcová.
Zeman prohloubil politickou nestabilitu
Jedním z viníků, který současnou špatnou situaci ještě prohloubil, je podle ní prezident Miloš Zeman. Kdyby totiž prý respektoval skutečnost, že vládní koalice má podporu 101 hlasů ve sněmovně, nemusely být politické poměry nyní natolik vyhrocené. „Vláda podala demisi v pondělí večer, ve středu večer ODS vyhlásila, že mě nominuje na post premiérky, všichni koaliční partneři souhlasili. V pátek jsme to oznámili Zemanovi a sdělili jsme mu, že jsme schopni mu odevzdat 101 podpisů, ale on je nepožadoval,“ uvedla a odmítla tak domněnky, že Zeman se o podpoře koalice ve sněmovně dozvěděl příliš pozdě.
Rusnok navíc podle ní oznámil, že se Zemanem o nové vládě jednal ještě před tím, než proběhly schůzky vládních stran s prezidentem. „Zeman jako prezident nemůže vykonávat svůj úřad pouze v souvislosti k voličům, on je povinen jednat ve veřejném zájmu České republiky,“ zlobila se Němcová. Zatímco se prý jeho předchůdcům, Václavu Havlovi a Václavu Klausovi, dařilo jednat v harmonii s Ústavou, Zeman prý toho schopen není.
Musíme chránit parlamentní demokracii
„Budu hlasovat určitě proti předčasným volbám. Nemůže přece existovat způsob, že si prezident může rozebrat Parlament, kdy se mu zachce. Musíme bránit parlamentní demokracii,“ zdůraznila. Kdyby navíc teoreticky Rusnokova vláda potřebnou důvěru ve sněmovně získala, nikdo by již podle Němcové po předčasných volbách nevolal. „Ten atak - zbavte se svých křesel, budou předčasné volby - je namířený proti naší koalici, ale určitě by se neopakoval proti jeho vládě, přestože jde o ten samý princip,“ pokračovala v kritice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem