Spor ohledně odmítání pacientů pražskými nemocnicemi přitom není ničím novým. Již v minulosti na něj upozorňoval mimo jiné i primář interního oddělení z pražské Bulovky a poslanec ČSSD Jiří Koskuba. Pravdou je, že přituhuje. Pražská záchranná služba tento pátek zareagovala na výroky ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) a obvinila ho ze zlehčování situace i šíření nepravdivých informací. Ministr Němeček přitom ve čtvrtek oznámil zřízení komise, která by se měla problémem s odmítáním pacientů zabývat.
„Bagatelizují a politizují problémy, popírají pravdu, zlehčují situaci a hledají zástupné argumenty, jako např. že bylo za více než dva měsíce odmítnuto 20 pacientů. I kdyby šlo jen o jednoho člověka s akutním vážným onemocněním, které ho ohrožuje na životě, jde v případě porušení zákona o vážnou situaci ve zdravotnictví,“ říkají však dále pražští záchranáři.
Počty pacientů se navýšily rušením nemocnic, počty lůžek však nikoli
ParlamentníListy.cz se proto zajímaly o to, kolik pacientů od záchranky přijímá Bulovka, i na to, jak je na tom právě tato nemocnice ve srovnání s jinými nemocnicemi v Praze. Zajímaly se zejména o tuto nemocnici, poněvadž již před časem informovaly o tom, že pod tuto nemocnici zrušením nemocnice ve Vysočanech náhle spadá podstatně více pacientů, avšak kapacita lůžek se prakticky nemění. Přitom jde o nemocnici, kde pacienti převážení záchrankou končí daleko častěji než v jiných – a lze se jen dohadovat, proč tomu tak je.
„Jak se na poslance sluší a patří, musím předem zdůraznit, že mám na věci osobní zájem. Jednak po předchozí praxi mimo hlavní město jsem již takřka čtvrtstoletí nemocniční lékař působící ve velké pražské nemocnici, ano, na Bulovce. Nu a také jsem Pražan, který služby pražské záchranky sám využil a nikdy neví, kdy ji opět bude potřebovat. Pomiňme proto, že ne každá podobná poplašná zpráva je až tak dramatická, jak se na první pohled mohlo zdát, což se nakonec i ukázalo. I to, že problémů ze strany pražské záchranky řešených navíc hlavně přes média přibývá. Přímo úměrně s blížícím se termínem podzimních senátních voleb,“ reagoval na úvod Jiří Koskuba (ČSSD). Tím naznačil to, že skutečně může docházet k politizaci záležitosti, což nelze považovat za úspěch, poněvadž výsledek je nejistý.
Podle Koskuby je smutné však to, když si člověk přečte komentáře některých vrcholných představitelů majících vliv na chod zdravotnictví. „Divím se totiž, že se oni diví. To teprve před chvilkou spadli z Marsu do srdce Evropy? To jsou vskutku až tak odtrženi od všední reality? Mimochodem právě ParlamentníListy.cz byly ochotné o tomto - byť zatím snad toliko pražském - problému netendenčně informovat. A jsem vděčný, že jsem i já už dříve dostal prostor. Bohužel, neplašili jsme, jak se ukázalo, děje se. Nejsem sice žádná celebrita, ale přece jenom o tom něco málo vím. Ne z novin či schůzí, ale pouze z každodenní praxe. A nejde v krátkosti popsat všechny okolnosti a zmatky, kterými je české, a tudíž i pražské, zdravotnictví ovlivněno a prošlo. Říká se tomu kulantně ‚reformy‘. A že jich bylo…“ uvedl dál poslanec a primář v jedné osobě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová