Kde vidíte hlavní příčiny debaklů ODS v několika posledních volbách? Od krajských a senátních po prezidentské a sněmovní?
Volební porážky přisuzuji tomu, že jsme postupně začali opouštět principy, na kterých ODS vznikla a na kterých po dlouhá léta stála zejména za předsednictví Václava Klause. Dělali jsme bohužel věci, které jsme jako lidé nepovažovali za dobré. Namátkou uvedu přímou volbu prezidenta. Nemuseli jsme to dělat, přesto jsme to podpořili. Jako Jihočech jsem ODS vytýkal, že za vidinu okamžité koaliční podpory Strany zelených do jisté míry přispěla k tomu, že uschla Šumava. Pak zde bylo zvyšování daní – věc, která nám významně ublížila. Podléhali jsme ideovým postojům našich koaličních partnerů, byť to jsou ideově naši soupeři. Zejména tedy TOP 09. Jako dlouholetý člen ODS jsem si říkal, „co to děláme“, a hrozil jsem se toho. Bylo mi vysvětlováno, že jsme pod velkým koaličním tlakem a že samotné vedení ODS tlačí na poslance a senátory, aby na ty věci přistoupili. Přesto jsem s tím nesouhlasil.
Nakonec si myslím, že takové ty osobní záležitosti, zejména tedy u předsedy Petra Nečase, které na první pohled vypadají hrozivě a pro některé se zdají být hlavní příčinou naší porážky, při nějakém klidnějším zvažování a pevnějších nervech bylo možné ustát. Nakonec jsme sestoupili až na úplný kraj a byly zde i některé předvolební prognózy, že se nedostaneme do sněmovny – to se v několika krajích stalo.
Čili to spíše vidíte ve věcech praktické politiky? Někteří členové ODS totiž říkají, že hlavní příčinou jsou personální věci v ODS a takzvaní kmotři...
Termín "kmotři" vnesl do politiky Mirek Topolánek a použil ho v nějaké své argumentační nouzi. Pojmem kmotr označil ty vlivné lidi, kteří se objevují v každé straně. Teď se ta nálepka s námi vleče a myslím si, že bychom se od toho měli snažit oprostit. Nyní budeme v opozici, čili jakékoli podezření, že by se nás někteří členové drželi kvůli výhodám, se ukáže jako mylné.
ODS vždy stála na pozici obhajoby občanských svobod a soukromí. Někteří členové ODS mi ale soukromě říkají, že ODS do jisté míry může za to, co se tu nyní děje. Kupříkladu jde o kauzu Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra. Že vedení Ministerstva spravedlnosti dalo takovou velkou moc státním zástupcům a policistům, aby zasahovali na společenskou objednávku do občanských svobod...
Netroufám si říci, zda zásahy této moci jsou na nějakou politickou objednávku. To nemohu říct...
Mně jde o to, jestli nebyl špatně nastaven ten systém...
Je pravdou, že téma boje proti korupci akcentované poslední vládní koalice určitě ovlivnilo smýšlení těchto činitelů. Když viděli, že všichni politici se zaklínají bojem proti korupci, tak začali více konat. Že se v této věci koná, je chvályhodná věc, ale stávalo se, že byla vyřčena nějaká slova a realita pak byla jinde. Mluvilo se o balících peněz a kilogramech zlata v kauze paní Nečasové-Nagyové. To vyznělo úplně do ztracena. Spíše si myslím, že orgány činné v trestním řízení konaly spíše na společenskou objednávku a pod mediálním tlakem než na nějakou konkrétní objednávku politickou.
Dnes to došlo tak daleko, že mnoho starostů se obává přijímat zásadní rozhodnutí, aby nebyli obviněni, že nesprávně nakládali s veřejnými prostředky a že se nechovali s péčí řádného hospodáře. Přitom obecní samospráva má být základem demokracie. Já jsem od roku 1990 zastupitelem a z komunální politiky jsem vzešel. Komunální politici mají od občanů největší mandát. Občané komunální politiky totiž mnohdy osobně znají a vidí jim pod prsty. Čili i tento mandát je nyní zpochybňován nařčením z korupce. To je tristní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík