Členy takzvané R-6 je na jedné straně kompaktní skupina „hardline“ Středočechů Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra. Ta, jak se zdá, v odporu vytrvává.
Na druhé straně mezi rebely dále patří Radim Fiala z Olomouckého kraje a Tomáš Úlehla ze Zlínského kraje. Od skupiny R-6 by se měl prý ale oddělit pražský poslanec Jan Florián a možná další jeden až dva poslanci. Pravděpodobně by šlo o Úlehlu či Fialu, protože skupina Středočechů je kompaktní a odhodlaná.
Florián popírá, že by odešel do rebelů
Poslanec Florián uvedenou zprávu ale rezolutně popřel. "Uvedenou zprávu, že bych opuštěl skupinu šesti poslanců, kteří jsou proti zvyšování daní, naprosto dementuji. Členem této skupiny, která předložila pozměňující návrhy, nadále zůstávám a nadále s těmito kolegy konzultuji své kroky. Znovu tedy naprosto rezolutně popírám, že bych opustil takzvanou skupinu R-6," řekl ParlamentnímListům.cz naprosto rezolutně Florián.
I ty, Pepo?
Že se možná mohla rozjíždět širší hra na „nákup“ poslanců, kteří by dali stojedničku pro vládní daňový balík, napovídá to, že i člen poslaneckého klubu VV Josef Dobeš měl údajně shánět poslance VV, kteří by podpořili vládu. Redakci ParlamentníchListů.cz to potvrdilo několik důvěryhodných zdrojů a sám Dobeš to ve vyjádření pro Týden.cz nepopřel. Věc by byla o dost tristnější, že byl dlouholetým kamarádem Víta Bárty.
Jan Florián poslal do redakce smsku, v níž informuje, že konsolidační balíček není vyřazen z programu schůze.
"Jedná se o zachování DPH v současné podobě, odstranění zdanění přivydělávajících seniorů, zrušení daně pro vysokopříjmové skupiny," sdělil redakci. Druhé čtení bude podle něho už tento pátek.
Co navrhují rebelové
Rebelové byli proti navyšování daní, chtěli, aby se sazby DPH nezvyšovaly, ani solidární daň pro vysokopříjmové skupiny nezaváděla. Stejně tak chtěli z balíčku vypustit omezení výdajových paušálů pro živnostníky. Zákon by podle nich také neměl v letech 2013 až 2015 rušit základní slevu na dani z příjmů fyzických osob pro důchodce. V tomto smyslu podali i pozměňující návrhy.
Premiér Petr Nečas (ODS) se už v úterý snažil přesvědčit skupinu vnitrostranických rebelů, aby podpořili jím připravenou kompromisní podobu daňových změn. Ani na ní se ale neshodli. Stále však není jasné, v jaké podobě bude balíček nakonec schválen, pokud vůbec schválen bude.
Sněmovna už jednou balíček schválila, ale levicí ovládaný Senát ho zamítl. Při opakovaném hlasování ve sněmovně se proti němu postavila již zmíněná šestice poslanců ODS a zákon skončil. Pokud by parlament do konce roku ohledně sazeb DPH nepřijal nic, platila by od ledna 2013 sjednocená sazba 17,5 procenta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jana Šulcová