S nápadem na zavedení „elektronických karet pracovníka“ přišla Hospodářská komora České republiky. Vycházela prý ze stovky žádostí českých podnikatelů, kteří se dlouhodobě na komoru obraceli s prosbou o realizaci takového projektu, zásadně by jim prý pomohl snížit administrativní zátěž. Podnikatelé po podobném kroku volají už od roku 2000.
Podnikatelům by odpadlo papírování
V pracovní kartě by byl zaznamenán průběh zaměstnání, zda má daný pracovník v pořádku lékařské prohlídky, či zda je řádně proškolen například na bezpečnost práce. Elektronická karta by také evidovala, od kdy je pracovník zaměstnán. „V případě zavedení takové elektronické karty by mohl být pracovník zkontrolován velmi jednoduchým způsobem. Navíc by tak odpadla nutnost dokladů v papírové podobě. To je to, co podnikatelům nyní chybí. My musíme znát, odkud člověk přichází, co dříve dělal a jakou má kvalifikaci. Právě to jsou fakta, která pomohou zaměstnavatelům, zaměstnancům a v neposlední řadě i Ministerstvu práce a sociálních věcí, které do firem posílá jednu kontrolu za druhou,“ řekl pro ParlamentníListy.cz prezident Hospodářské komory Petr Kužel na mezinárodní konferenci, která se uskutečnila koncem listopadu v Praze.
Fůra dobrých nápadů skončila špatně
Politici jsou z nápadu poněkud rozpačití. „Pracovní knížky v minulosti fungovaly dobře, asi by to tak špatné nebylo, záleželo by na funkci takové elektronické pracovní karty,“ řekla ParlamentnímListům.cz předsedkyně sněmovního podvýboru pro pracovní právo a zaměstnanost Vladimíra Lesenská z ČSSD. Za minulého režimu měli podle ní lidé uvedena zaměstnání v občanském průkazu a každý tak měl hned po ruce doklad, že platil zdravotní a sociální pojištění. O nápadu na zavedení elektronických pracovních karet zatím prý jen slyšela, nic bližšího o něm však neví. Podle jejího osobního názoru by pracovní karta mohla pomoci i samotným zaměstnancům, když by potřebovali kvůli žádosti o důchod doložit třeba na České správě sociálního zabezpečení odpracovaná léta, protože s evidenčními listy bývá problém. „Ale záleželo by na konkrétní představě, kolik lidí by mělo k údajům na kartě přístup. Fůra dobrých nápadů skončila dost špatně,“ připomněla poslankyně ČSSD.
V návrhu Hospodářské komory nevidí prioritu
Komunistický expert na pracovní právo Stanislav Grospič si od elektronické pracovní knížky „příliš neslibuje“. „Nemyslím, že by to vedlo k výraznému snížení administrativní zátěže, jak věří Hospodářská komora. Myslím, že spíš by se to mohlo minout účinkem. Osobně se k tomu nepřikláním,“ sdělil ParlamentnímListům.cz komunistický poslanec. Má obavy, že by mohla být ohrožena ochrana osobních dat a že by se pracovní knížky mohly stát formou tlaku na zaměstnance. „Samozřejmě bych se definitivně rozhodl, až by byl návrh předložen. Ale nevidím v tom prioritu,“ dodal Stanislav Grospič.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová