„Vás to všechno vůbec nezajímá,“ to byla dnes nejčastější věta, když se poslanci opozice rozčilovali nad tím, že koalice si do programu schůze sněmovny opět zařadila jen ty body, které ji zajímají.
Představitelé ČSSD, KSČM a Národních socialistů - LEV 21 se totiž chtěli bavit nejen o čerpání evropských fondů, ale i o situaci na úřadech práce v souvislosti s výplatou sociálních dávek, o škrtech ve školství, o situaci na vysokých školách, o trhu s potravinami nebo o vývoji důchodového systému. Nic však opozici nevyšlo.
Za ČSSD pak v jednací síni protestoval třeba místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek, jenž hlavně litoval, že mu poslanci zamítli návrh na debatu o telefonátu eurokomisaře Hahna.
"Odmítli jste tedy to téma EU jako celek. Mně to připadá, že to v něčem znehodnocuje celé jednání sněmovny. Na operační program Doprava, z tohoto programu, Evropská komise odmítá proplatit 13 miliard za loňský rok. To znamená, že to je událost, která vstupuje do bilance rozpočtu, vstupuje do celé debaty o úsporách a škrtech, které chcete dělat... Postoj EK ovlivní celé plánování pro roky 2014 až 2020,“ burácel k tomu za sněmovním pultíkem Zaorálek.
Hahn telefonoval premiérovi
Eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn totiž minulý týden telefonoval Petru Nečasovi a to kvůli stavu čerpání peněz EU. Podle Zaorálka to je ale zásadní věc, neboť prý šlo ve sdělení Hahna o hrozbu úplného zastavení peněz z čerpání fondů EU.
ČSSD podpořil i předseda poslanecké frakce KSČM Pavel Kováčik. Socialistům totiž nevyšla ani další některá želízka, jenž chtěli na parlamentní půdě probrat. Například žádali, aby se zákonodárci zaobírali i Pozemkovým fondem, kam své peníze směřuje hokejový trenér Alois Hadamczik. Po kauze s jeho milenkou Lucií, které Pozemkový fond za brigádu zaplatil 270 tisíc měsíčně, přišly Hospodářské noviny s dalším zjištěním. Hadamczik totiž úřadu pronajal kanceláře za 6,6 milionu, což je dvakrát víc, než se platilo ve starém sídle.
„Všechny naše návrhy jste smetli. Jak je to na Pozemkovém fondu s panem Hadamczikem? Tak k tomu se teď lidé nedovědí nic,“ poznamenal k tomu Kováčik.
Nebude ani marihuana
Poslanci ale kromě toho nebudou na březnové schůzi sněmovny jednat ani o novele, která by umožnila využívat marihuanu k léčebným účelům. Při dnešním rozhodování o programu vyřadili také předlohu, která by zavedla trestnost nedovoleného sledování, a novelu, jež zpřísní podmínky pro činnost exekutorů. Normu totiž spolu s novelou o nedovoleném sledování ještě neprojednal sněmovní ústavně-právní výbor.
Vyřazení předlohy o legalizaci léčby konopím zdůvodnil jeden z předkladatelů Pavel Bém (ODS) jednáními s ministerstvem zdravotnictví. Poslanci by ji měli začít projednávat až na dubnové schůzi.
Poslanci posunuli z dneška na středu také rozhodnutí o tom, kde budou sídla zdravotních ústavů. Jednání o novele vrácené Senátem odložili kvůli absenci ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09). Sněmovna naopak na návrh ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) rozhodla, že o začlenění Chorvatska do EU bude jednat tento čtvrtek. Očekává se, že parlament rozšíření počtu členů unie na 28 zemí hladce schválí, i když souhlas bude muset dát minimálně třípětinová většina poslanců a senátorů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb