První čtení zákona o elektronických komunikacích a trestního řádu prošlo ve sněmovně hladce. Poslanci normu, kterou představil v dolní komoře ministr vnitra Jan Kubice, poslali na posouzení do bezpečnostního výboru.
Vládní novela zákona ukládá mj. operátorům, aby půl roku uchovávali provozní a lokalizační údaje o svých klientech. Jde o informace telefonních operátorů nebo poskytovatelů internetového připojení o tom, kdo, odkud, s kým a jak dlouho komunikoval. Novela je spolu s dalšími vládními předlohami reakcí na loňské nálezy Ústavního soudu (ÚS), který části některých zákonů zrušil a tím se přístup k údajům zkomplikoval.
Poslanec z ČSSD David Rath se ale obává, že norma povede ke špehování různých lidí, třeba v tom případě, kdy detektivní kanceláře budou na objednávku zjišťovat třeba manželské nevěry, ale policii norma přitom nijak významně nepomůže, neboť dostatečně "chytrý zloděj", či nějaký mafián telefon nechá doma a pak to bude jeho alibi, že v době spáchání trestného činu byl jinde.
„Je to jakýsi čip, který má v kapse a jde pak spáchat s ním trestný čin? Tak to chytrý zločinec neudělá a může se pak ohánět tím, že nebyl na tom místě, kde byl trestný čin spáchán. Nejenom tedy, že to může pomoci k dopadení pachatele, ale i nedopadení pachatele i té nejzávažnější trestné činnosti,“ řekl Rath s tím, že lidé ztrácejí čím dál víc svých svobod, ať již ve jménu boje s kriminalitou nebo nemocemi, a uchovávání údajů se podle něj dá zneužít.
Je to Mafie dvě?
Pak se ale Rath nechal inspirovat nedaleko sedícím Vítem Bártou v poslanecké lavici a vzpomněl si na to, že právě včera médii probleskla zpráva, že se ABL přejmenovala a změnila i majitele.
„Ta agentura Bárty se teď jmenuje myslím nějak M2, tedy Mafie dvě? Vyšla teď kniha Mafie v Praze, tak jestli se Vít Bárta třeba při přejmenování této agentury neinspiroval touto knihou,“ završil útok Rath na Bártu.
ABL včera zveřejnila, že mění jméno na Mark2 Corporation a novým šéfem společnosti bude místo bratra Bárty, tedy Matěje Bárty Michal Fábera. Ten mimo jiné do roku 2006 šéfoval jiné bezpečnostní agentuře a to Group 4 Securitas a nyní je majitelem podobně zaměřené Orange Group.
Údaje mají dát policii
Novela o elektronických komunikacích stanoví povinnost operátorů zajistit dostatečné zabezpečení a ochranu údajů. Na požádání by je měli poskytnout policii, státnímu zastupitelství nebo soudům v souvislosti s trestním řízením. Rovněž by je měli předat policii, například pro účely pátrání nebo odhalování nebezpečí terorismu, BIS, VZ a České národní bance (ČNB). Po uplynutí lhůty mají operátoři údaje zlikvidovat.
Požadované údaje budou muset operátoři chránit s ohledem na existující technické možnosti a na náklady potřebné k zajištění ochrany odpovídající možným rizikům. Novela současně operátorům přikazuje, že musí zajistit, aby neuchovávali obsah zpráv a nepředávali ho dál.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová