Pane prezidente, Váš oblíbený šéf ČSSD Sobotka proti Vám rozjel velkou kanonádu. Čtěte

01.08.2013 8:23 | Zprávy

Hned dvě tištěná média přinesla ve čtvrtek ráno rozhovor s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Šéf sociálních demokratů, který v poslední době vede takřka otevřenou válku s některými lidmi kolem prezidenta Miloše Zemana a kritikou nešetří ani vůči samotné hlavě státu, neváhal opět zaútočit na Zemana, Rusnokovu vládu a SPOZ.

Pane prezidente, Váš oblíbený šéf ČSSD Sobotka proti Vám rozjel velkou kanonádu. Čtěte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka je se svým zdrženlivým postojem k Rusnokově vládě, která v příštím týdnu bude žádat sněmovnu o důvěru, ve straně v čím dál větší defenzivě. Místopředseda Zdeněk Škromach ve středu uvedl, že podle jeho odhadu chce vládu podpořit více než devadesát procent členů strany. Sobotka se však v obou rozhovorech vymezoval velmi ostře. Je zde prý snaha, aby se ČSSD stala „prezidentskou stranou“ a byla řízena odjinud než z oficiálního sídla v Lidovém domě.   

V úterý byl sesazen generální ředitel Českých drah Petr Žaluda. Takové razantní personální změny ve státních podnicích podle Sobotky rozhodně nejsou vhodné. „To, co se odehrálo v Českých drahách, na těch pomyslných vahách přikládá závaží spíše na misku nepodpory,“ varoval Rusnokovu vládu před hlasováním o důvěře.

Další věcí, která prý rozhodně neprospívá, jsou „poměrně neomalené“ zásahy do vnitřních poměrů ČSSD, které provádějí někteří lidé, spojení se SPOZ. Konkrétně jmenoval hradního kancléře a bývalého předsedu strany Vratislava Mynáře, ale rovněž místopředsedu strany Martina Nejedlého. „Způsob, jakým jsou tito dva pánové aktivní vůči členům sociální demokracie, už překračuje meze zdvořilostních společenských kontaktů,“ myslí si Sobotka.

Na překvapený dotaz Hospodářských novin ohledně Martina Nejedlého, který v médiích takřka nevystupuje, Sobotka reagoval: „Je to fakticky aktivní hybatel této strany." Premiér Rusnok si podle něj musí udělat jasno, zda bude ve vládě rozhodovat on, nebo právě Nejedlý coby reprezentant zákulisních ekonomických zájmů. Personální čistka na Českých drahách prý naznačuje, že druhá možnost nemusí být úplně vyloučena.

V Reflexu pak zauvažoval o možnostech chování ČSSD při hlasování o důvěře, přičemž ale jeho postoj byl značně nevyhraněný. „Můj návrh je, abychom vládu při tom hlasování aktivně nepodpořili,“ uvedl v jedné z odpovědí. Hned v té další ale zaznělo: „Skutečně nechci, abychom v sále zůstali a s ODS a TOP 09 společně hlasovali proti vládě. To by si nepřáli ani naši voliči.“  Za možnou cestu proto prý pokládá odchod poslanců ČSSD ze sněmovny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

11:25 Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

Klíčový muž současného prezidenta Petr Kolář, kterého sám Petr Pavel označil jako přítele po boku, s…