Reportér MF DNES Jaroslav Kmenta prý očekával, že rozhovor s bývalým premiérem Mirkem Topolánkem o Romanu Janouškovi bude velmi krátký. Zcela nečekaně se však expremiér rozpovídal a podal obsáhlé svědectví o zákulisí pražské i celorepublikové ODS.
„Roman Janoušek pro mě byl před pěti lety člověkem, který všude chodil s Pavlem Bémem,“ popisuje Topolánek. Detaily prý nezná, ale fakticky tento podnikatel nejspíš ovládal Prahu, ale i některé celorepublikové organizace. „Měl vliv na Pozemkový fond, Lesy České Republiky, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo dopravy a mnohé další resorty,“ popisuje Topolánek.
MF DNES k doložení jeho slov přináší obsáhlou „nástěnku“ Janouškových kontaktů na politiky, byznysmeny a úředníky. V jejím čele je Janouškovo „kotě“ Pavel Bém, který MF DNES na její dotaz odpověděl: „Nemám zájem se podílet na Vaší práci, kterou považuji za ultimativní a neprofesionální zlo,“ vzkázal redaktoru Kmentovi.
„Janoušek pro mě byl osoba, se kterou jsem se bohužel musel stýkat, pokud jsem chtěl cokoliv řešit v Praze a cokoliv řešit s Bémem. A nijak zvlášť mě to netěšilo,“ ujišťuje Topolánek. MF DNES vykresluje vztah mezi pražským primátorem a vlivným podnikatelem, který je všeobecně známý z mazlivých oslovení v policejních odposleších. Začal se odvíjet na konci devadesátých let, kdy v Praze začala pomalu stoupat hvězda Pavla Béma.
Původně byl naprosto neznámý podnikatel pouze „kamarádem pana primátora“, pak se však začalo ukazovat, že se bez něj v hlavním městě nerozhodně vůbec nic. Zhruba od roku 2004 se prý Bémovi s Janouškem přezdívalo „Blaničtí rytíři“, protože se často scházeli v Janouškově kanceláři v pasáži Blaník. Později se však přezdívka změnila a od roku 2006 se Janouškovi říkalo podle zloducha ze ságy o Harrym Potterovi „Lord Voldemort“.
Chtěl jsem ho nechat vyšetřit - a přiletěl bumerang
„Pak ale přišel úplně fatální konflikt,“ popisuje Topolánek. „Nastal v momentě, když jsem odmítl Praze vydat akcie Letiště Praha. Tam už potom byla mezi námi naprosto otevřená válka. Do té doby se jí vždycky podařilo uhasit,“ vzpomíná.
Pak se rozpovídal o praktikách Béma s Janouškem. „Já jsem s tím, jak oni dělali politiku, nikdy nesouhlasil. Oni měli vazby na celý rozhodovací aparát - včetně policie, státního zastupitelství, soudů. Ale to jsou moje spekulace,“ popisuje Topolánek. „Vždycky, když jsem dal pokyn, ať kauzu Janouška někdo vyšetřuje, tak se to vrátilo jako bumerang. Bylo to neprůstřelné,“ tvrdí bývalý ministerský předseda. Jako příklad věci, kterou se snažil nechat vyšetřit a nepodařilo se to, uvedl vztah Janouška k Mostecké uhelné.
Podle Topolánka nemělo smysl řešit nadměrný Janouškův vliv přímo s Pavlem Bémem jakožto oficiálním představitelem Prahy a místní ODS. „To jsem samozřejmě dělal. Ale většinou byl problém v tom, že jsme si s Pavlem šlápli na kuří oko a kluci (míněn Janoušek s Topolánkovým zákulisním vyjednávačem Markem Dalíkem) pak domlouvali, ať na sebe nejsme zlí."
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo