Části opozice se nelíbilo, že i vládní strany zákon chtějí razantně upravit až ve Sněmovně. Stejně tak kritizovala, že předlohu ve Sněmovně neobhajovala kvůli onemocnění covidem-19 ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Nad návrhem nepanuje podle opozičních politiků širší shoda. Vinili vládní koalici z „válcování“ věcných připomínek. Stavební řízení by podle nich zrychlila spíše jeho digitalizace.
Ke stavebnímu zákonu má výhrady i Hospodářská komora a velká města. Podle komory návrh obsahuje některá dílčí zlepšení, „tristní situaci“ ve stavebním právu ale nevyřeší. Komora zmiňuje například ústupky samosprávám na úkor zjednodušení a zrychlení procesu. Městům v čele s Prahou vadí, že zákon podle nich pravomoci samospráv omezuje stejně jako možnosti územního plánování a tvorby vlastních stavebních předpisů.
Ministerstvo pro místní rozvoj si od nového zákona také slibuje zkrácení průměrné délky povolování u větších projektů z 5,4 roku na jeden rok.
Návrhem se nyní budou zabývat poslanecké výbory v čele s hospodářským. Na jeho projednání budou mít prodlouženou lhůtu. Na plénum se tak stavební zákon vrátí ke druhému čtení nejdřív na konci února.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab