Poslanecká sněmovna dnes odmítla anexi Krymu Ruskem. Podle usnesení poslanců, které dnes dolní komora Parlamentu přijala, jde o porušení mezinárodního práva. Poslanci také podpořili vládu v jednáních o společném postupu v Evropské unii a v NATO při řešení situace na Ukrajině.
Poslanci naopak nepodpořili návrh, aby vláda prosazovala v EU zavedení ekonomických sankcí, ani výzvu k navýšení českého rozpočtu na obranu.
Usnesení o odmítnutí ruského záboru Krymu a o podpoře české vlády v jednáních o společném postupu spolu s EU vůči Rusku navrhla někdejší předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS). Němcová přímo chtěla, aby sněmovna uvedla, že odmítá anexi části Ukrajiny - Krymu a pokládá tento krok ze strany Ruska za porušení mezinárodního práva.
Pro její návrh hlasovalo 121 poslanců z koaliční ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL i z opoziční TOP 09 a ODS. Z přítomných 179 poslanců bylo proti 16 komunistů a jeden člen klubu Úsvit.
K ukrajinské krizi se sešlo mnoho usnesení
Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) navrhl minulý týden výzvu, aby se vláda věnovala českým krajanům na Ukrajině.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: olb