Zdá se, že jednání dolní komory stále více ovlivňuje pád premiéra Petra Nečase (ODS) kvůli skandálu kolem jeho bývalé nejbližší spolupracovnice Jany Nagyové. Napřed si totiž ráno poslanci podobně jako v úterý změnili plánovaný program - namísto schvalování předloh projednávali vesměs normy v druhých čteních – a pak si dokonce na návrh šéfa poslaneckého klubu ODS Marka Bendy schůzi přerušili úplně.
Ve čtvrtek tak třeba kvůli tomu nebudou na pořadu dne "oblíbené" interpelace, které by byly nyní velmi živé vzhledem k poslední kauze. Poslanci se totiž sejdou až v úterý odpoledne. Ve čtvrtek by ale měly jednat některé sněmovní výbory, třeba kontrolní a volební výbor má rozdány pozvánky na schůze.
„Všechny body, které jsme potřebovali projednat a měly nějakou míru relevance a důležitosti, jsme projednali," zdůvodnil návrh na přerušení schůze předseda poslanců ODS Marek Benda a dolní komora jeho návrh odhlasovala.
Projednali sKarty a povinné značení lihu
Co ale krátce před přerušením poslanci projednali? Do závěrečného schvalování například poslali senátní normu na zrušení sporné karty sociálních systémů, vládní návrh na povinné značení lihu a předlohu o dorovnání důchodů lidem, kteří v minulosti pracovali na Slovensku a pobírají kvůli tomu nižší penzi.
Sněmovna schválila také odměny členům kontrolních rad Grantové a Technologické agentury.
„Rozdělila mezi ně celkem zhruba 1,1 milionu korun poté, co schválila zprávy o činnosti obou agentur, které rozdělují miliardové částky,“ uvedla k tomu agentura ČTK.
Z deseti kontrolorů Grantové agentury dostal podle ČTK nejvíce opět předseda rady Ivan Míšek, a to 170 tisíc korun, místopředseda rady Václav Rejholec pak 130 tisíc korun. Ostatní členové rady pak obdrželi sumy od 20 tisíc do 40 tisíc korun. Sněmovna mezi obě agentury rozdělila na odměnách po 540 tisících korunách.
Technologickou agenturu zřídil stát
V případě devíti členů kontrolní rady Technologické agentury výbor doporučil rozdělit půl milionu korun. Předsedovi rady Petru Štěpánkovi určil přes 87 tisíc korun, ostatním pak sumy kolem 60 tisíc korun. Výjimkou byl Jan Zábský, který na členství v radě rezignoval a přišel si tak jen na 21 400 korun.
Technologickou agenturu zřídil stát v roce 2009, aby zastřešila financování aplikovaného výzkumu podle dosahovaných výsledků. Mezi její úkoly patří i podpora spolupráce a komunikace mezi výzkumnými organizacemi a firmami. Grantová agentura například ročně rozhoduje o dvou miliardách korun na projekty základního vědeckého výzkumu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb