Poslanci KSČM a ČSSD se takzvaně „vypli“, tedy nepřihlásili se k hlasovacímu zařízení. V tom okamžiku pro sněmovnu vlastně nejsou, neboť je zařízení tak říkajíc nevidí. Tím se snižuje kvórum, tedy počet hlasů potřebný pro schválení zákona.
Nechtěli mít se zákonem nic společného, ale odvody z poslaneckých náhrad nechali zrušit
„Nechtěli jsme mít s tímto zákonem nic společného. Vláda o něm odmítla jednat a postavila Sněmovnu před hotovou věc,“ řekl pro ParlamentníListy.cz předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Stejně zdůvodnil toto chování klubu i vůči pozměňovacímu návrhu poslance Jana Čechlovského (ODS), který ruší sociální a zdravotní odvody z poslaneckých i senátních náhrad.
Stejný postoj zaujal vůči tomuto zákonu i klub KSČM, který se také vypnul při hlasování pozměňovacího návrhu Čechlovského. „Ten zákon musel být schválen, protože soudci a státní zástupci by prostě v příštím roce nedostali platy,“ řekl předseda klubu KSČM. Ve svých stížnostech by pak podle Kováčika soudci uspěli a mohlo by to být výrazně dražší. Zřejmě proto už na tiskové konferenci po jednání klubu řekl o tomto zákonu Pavel Kováčik, že kdo si to způsobil (vláda a pravice) ať si to spraví. „Budeme zdrženliví v projevech i hlasování,“ řekl přítomným novinářům.
"Poslancům se přece jen podařilo vpašovat do zákona o zvýšení platů soudcům i drobné zvýšení poslaneckého příjmu,“ kritizuje předseda klubu VV Radek John. Připomněl i komickou situaci kolem pozměňovacího návrhu poslance Čechlovského. Když totiž chtěl předsedající sněmovny Lubomír Zaorálek, aby poslanec přečetl nahlas svůj pozměňovací návrh, ozvaly se nesouhlasné hlasy zprava i zleva. „Spousta poslanců pokřikovala, že ten pozměňovací návrh zná,“ zasmál se. „Prostě nechtěli, aby se četl nahlas, tak jsem to přečetl já, aby se nikdo nemohl vymlouvat, že si neuvědomil, o čem hlasoval.“ (Hlasování o pozměňovacím návrhu Čechlovského můžete vidět ZDE).
Příjem poslanců se od nového roku zvýší o tři tisíce
Opoziční poslanci obecně říkají, že je třeba změnit systém tohoto odměňování. V prvé řadě ale bude zapotřebí zvýšit minimální mzdu. Ta už se řadu let nezvyšovala, upozorňuje opozice jednohlasně. Hned nato už prý bude možné řešit, jakým násobkem se budou odvíjet platy moci výkonné, soudní i zákonodárné. „Řekl bych, že i tyto orgány budou pak více motivovány, aby se v této zemi dařilo lépe. Zatím jim to, zdá se, může být jedno,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Pavel Kováčik.
„Nicméně si poslanci uštědřili vánoční nadílku,“ říká Radek John (VV). Podle něj si poslanci od ledna přilepší zhruba o tři tisíce korun. Věci veřejné hlasovaly jednomyslně proti novele Čechlovského, a tím i pro ponechání solidárních odvodů za sociální a zdravotní pojištění z poslaneckých náhrad. „Zejména v současné době mi to připadá, až řekl bych neslušné,“ konstatuje John.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká