Jiří Koskuba nejprve začátkem komentáře poznamenal, že za smolný den se obecně považuje pátek třináctého.
„Bohužel, už opravdu nic neplatí. Pravda, třináctka tam sice také tentokrát zůstala. Ale sotva začal čtvrtek. Je pochopitelné, že mnoho lidí bude mít chuť radostně zvolat: ‚Však bylo načase, sejmout vládu Petra Nečase!‘. Rozhodně nepatřím k těm, kdo by komukoliv toto zvolání rozmlouval. Naopak. Ale jsem přece jenom felčar. Proto za léta praxe z obvyklého medicínského pohledu mám pocit, že zákrok přišel pro pacienta – za kterého samozřejmě považuji Českou republiku – opravdu, ale opravdu hodně pozdě. Navíc, ještě ani není dokončen, operovat se teprve začalo. Takže, když jsme jenom suchozemci, máme tu alespoň obrovské moře otazníků,“ uvedl Koskuba.
Další komentáře uplynulých týdnů Koskuby a Kubery čtěte ZDE
Jak doplnil, podle něj se rovněž sluší přiznat, že jako prostý řadový opoziční pěšák Poslanecké sněmovny nemá žádné jiné konkrétnější informace než ty, které jsou známé široké veřejnosti. Tedy, že bylo zadrženo 8 lidí a z toho snad již 7 (stav v pátek, pozn. red.) přímo obviněno. A to lidí blízkých vládě a tím i jejímu panu předsedovi.
„To je malér a neříkám to jenom proto, že to má opozice v popisu práce. Upřímně řečeno, některá jména jistě ani nepřekvapí. Ale mezi nimi je navíc jak bývalý, tak i současný šéf Vojenského zpravodajství! Obávám se, že tohle by v civilizovaně fungující zemi (snad někde ještě nějaká existuje), už jenom s ohledem na bezpečnost státu, stačilo k tomu, aby pan premiér sám vyvodil ty správné závěry. Třeba v Japonsku, jak jsem již před časem při prvním, byť marném, vyslovování nedůvěry vládě ve sněmovně zmínil, by to vyřešili zřejmě formou seppuku. Meditace, sepsání krátké básně a pak mečem do bříška. Jenže to je nám země až příliš vzdálená. Asi i proto slovo čest tam má ještě svůj význam. Nejen mezi politiky, dokonce i mezi jakuzou. Což by vlastně v českých podmínkách bylo velmi výhodné, neboť rozlišit tyto dvě skupiny je v jistých případech velice obtížné, že?“ rýpl si poslanec ČSSD.
Snad to není plácnutí do vody
Pokračoval pak ale vážně. „Uvědomuji si, že není dostatek informací a slušný člověk by nikdy neměl vynášet soudy ukvapeně. Nicméně nemyslím si, že rozkýve-li se vůbec naše elitní policie - a dokonce spolu s některými státními zástupci za zády - k podobné akci, že by to bylo jenom plácnutí do vody. Pravda, obvyklejší je, že nekonají nic. Když už ale, tak jistě ví proč. Skeptici mohou namítnout: ‚Zapomněl jsi na Kubiceho zprávu!‘. Ne, nezapomněl. Jsem socan a nejen proto to dost dobře nejde. Přitom on v ní tehdejší pan plukovník a nynější ministr vnitra vlastně měl jistou pravdu. Organizovaný zločin vskutku dávno prorostl do vysoké české politiky. Myslící člověk nemusí být zrovna Sherlock Holmes, aby si všimnul. Taky tahle zem podle toho vypadá. Jenže tahle zpráva měla naprosto jiný účel, než tomu zabránit. A taky jej splnila,“ připomněl poněkud temné předvolební období sociální demokracie Koskuba.
Ptá se pak ale o co tedy jde nyní? „Jde o průlom? Nevím. Mohu jenom doufat. Již ve čtvrtek jsem slyšel nadšené komentáře, jak se blýská na lepší časy atd. Mám na mysli komentáře v médiích. To výroky paní vicepremiérky Peake, že je to vlastně přímý důkaz o úspěšném protikorupčním tažení současné vlády, mne nechaly velmi chladným. A jistě nikomu nemusím vysvětlovat, jak se opětovně těžce sobecky mýlí. Nesdílím nadšení zmíněných médií, ještě není dobojováno. Byl bych však rád, kdyby o průlom šlo. Ale i za ty pouhé tři roky, co jsem ve sněmovně, jsem viděl spadnout tolik kauz pod koberec, že je mi z toho velmi smutno. Mimochodem, za pomoci nejen spolku paní Karolíny, ale i po nezbytných předčasných volbách nyní tak vehementně volajícího pana Bárty. Proto jsem stále skeptik. Kdysi byla za zemi netušených možností považována Amerika. Obávám se, že jsme ji v tomto dávno trumfli. Nemyslím však, že v tom pozitivním slova smyslu,“ konstatoval Koskuba.
A tak prý uvidíme, jak vše nakonec dopadne. Jak poslanec poznamenává dále, měli bychom si však všichni přiznat, i když se pan premiér třeba pochlapí a alespoň pro jistý poslední pokus o záchranu ODS překvapivě sám odstoupí, že je pozdě.
„Nejen ty ‚mnohé úsporné balíčky‘, jak nazývala vláda své tupé účetní škrty, platí. Mnohým byly již sníženy platy, zato navýšeny daně. Obludné církevní restituce posvětil dokonce i sám Ústavní soud. Mouřenín posloužil, mouřenín může jít? Docela by mne zajímalo, komu tohle všechno doopravdy slouží. Mohu jen spekulovat, nic víc. Na to, abych věděl, jsem v politice krátce a příliš nízko. Proto omluvte několik mých jenom úvah. Připadá mi zvláštní, že když třeba praskla kauza s letouny Casa – a ty začerněné sumy ve smlouvě, lišící se údajně až o pouhou jednu miliardu, jsme snad alespoň v televizi viděli mnozí – tak krátce na to, co se pan ministr Kalousek tak rozčílil, padl pan policejní prezident. A na korunního svědka bylo vzneseno snad vykonstruované obvinění ze zneužití nezletilé. Nic víc se zatím nestalo. Taky slavné sKarty pana exministra Drábka jsou jen správní delikt, nikoliv trestný čin. Dokonce i na pražské velké radnici se tak náhle nedalo na činy modrého koaličního partnera už ani koukat…Je to jistě jenom zdání. Přímo paranoia?“ naznačuje Koskuba.
Poslední rána - ovšem zda z milosti, to není jisté...
A pokračuje se slovy, že „jeden by měl pomalu fakt chuť za vším vidět pana Kalouska“. Připouští ale, že oficiálně je to stejně nepravděpodobné, jako jej obviňovat za ta praskající okna ve vládních letadlech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová