„Věci veřejné říkají, že klub bude hlasovat pro rozpuštění sněmovny, ale já se úplně s tímto postojem neshoduji,“ řekl ParlamentnímListům.cz Chaloupka a udal několik důvodů, proč by se sněmovna rozpouštět neměla.
Nechci koalici Kalouska a Sobotky
Argumentuje, že Věci veřejné hlasovaly pro rozpuštění ve chvíli, kdy byla u moci Nečasova vláda a šlo o to, zbavit se této vlády. Ta je nyní pryč a u moci je vláda Jiřího Rusnoka, čímž se zásadně změnila situace.
„Dnes máme nezávislou vládu odborníků, na kterou žádný pan Nečas, pan Kalousek, pan Sobotka či lobbisté a kmotři nemají vliv. A nyní máme stav, kterého jsme chtěli dosáhnout. Máme vládu bez Kalouska. Kvůli stabilitě ekonomiky potřebujeme odborníky a nemůžeme si již dovolit experiment s návratem chemika Kalouska na ministerstvo financí. Když nyní půjdeme do voleb, tak na základě jejich výsledku vytvoří vládní koalici dva spojenci, pan Bohuslav Sobotka s panem Kalouskem. Nechci, aby nám znovu vládnul pan Kalousek, ten už ukázal, co umí. Nevím, proč když máme nyní Rusnokovu vládu bychom se jí měli zbavovat a připravit návrat Kalouska do vlády na půdorysu koalice ČSSD a TOP 09,“ říká Chaloupka.
Sobotka i Kalousek se bojí vyšetřování
„Kvůli vyšetřování bylo nutné odstavit pana Kalouska od vlivu na ministerstvo vnitra, to se podařilo. Na předčasné volby také tlačí pan Sobotka. Proč? Probíhá soudní proces s Davidem Rathem. Nyní záleží, co pan Rath řekne. Panu Sobotkovi by náramně vyhovovalo, kdyby pan Rath neřekl nic, či nestačil nic říct o ČSSD před volbami. Jakmile pan Rath uvidí, že mu kamarádi nepomůžou, je dost dobře možné, že začne mluvit a ČSSD pak skončí. Když Rath promluví, je to konec ČSSD. Takže proto chtějí rychle předčasné volby, aby k tomu nedošlo,“ vysvětluje Chaloupka.
Kalousek chce podle něho nové volby, protože je nyní odříznutý od penězovodů, a chce se dostat zpět: „Lidé říkají argumenty: ´on se přece do sněmovny nedostane, lidé ho vykroužkují, tak jak by mohl být ministrem.´ Ministrem se přece může stát někdo, kdo není poslancem. Stačí, když ho nominuje koaliční strana. Čili pokud nyní budou předčasné volby, pan Kalousek bude opět řídit ministerstvo financí. Buď osobně, nebo z pozdálí.“
„Další věc je, že jsme dostali signály, že ÚOOZ vyšetřuje zhruba o třicet lidí z bývalé vládní koalice. Nejsou konkrétní jména, ale předpokládám, že mohou být i určité obavy od pana Kalouska, že by se to mohlo týkat i jeho či někoho z jeho okolí a pokud by zde zůstala až do řádných voleb tato vláda, která podporuje vyšetřování, tak by to mohlo zasáhnout i pana Kalouska nebo jeho stranu. Po propuštění tří rebelů přišel požadavek od policie do sněmovny, čili se může týkat i jiných lidí, než jsou tři exposlanci ODS a paní Nagyová. Pan Kalousek asi nemůže dopustit, aby takové vyšetřování pokračovalo, protože podobně jako u pana Sobotky, jakmile se to začne vyšetřovat, jeho strana je mrtvá. Proto požadavek předčasných voleb. Čili čím později budou volby, tím bude menší volitelnost TOP 09 a ČSSD a tím menší pravděpodobnost, že pan Kalousek bude ve vládě,“ domnívá se Chaloupka.
Kalousek už se Sobotkou v koalici byl a plánoval vládu s ČSSD a komunisty
Podle Chaloupky se naprosto nedá věřit ujišťování TOP 09 a ČSSD, že spolu neuzavřou koalici: „Pan Kalousek s panem Sobotkou uzavřou koalici rychleji, než si myslíte. Pamatujeme si na rok 2006, kdy před volbami Kalousek ještě jako lidovec hřímal proti návratu komunistů a po volbách chtěl vytvářet koalici s ČSSD Jiřího Paroubka a KSČM Vojtěcha Filipa. Ostatně s Bohuslavem Sobotkou Kalousek už v koalici byl, když existovala koalice ČSSD, lidovců a Unie svobody. Teď budou Sobotka s Kalouskem argumentovat, že nelze vytvořit jinou nekomunistickou vládu, než TOP 09 a ČSSD, že je potřeba silná proevropská vláda v době krize a že nakonec i v sousedním Německu či Rakousku koalice pravice i levice existují a funguje to.“
Podle Chaloupky dalším argumentem proti rozpuštění sněmovny je, že zůstala řada nedořešených věcí: problematika lichvy, poplatky za exekuce. Podle něho by také byl problém při schvalování státního rozpočtu. Zaprvé by se to těžko stíhalo a hrozilo by provizorium. Zadruhé by díky posunutí voleb z jara na podzim vznikl problém, že rozpočet by začala připravovat před volbami jedna vláda a po volbách by mohla přijít jiná vláda, která by si ho představovala jinak.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík