Snaha vlády snížit červnovou valorizaci důchodů ve Sněmovně čelí dosud nevídaným obstrukcím ze strany opozice, podle níž hodlá Fialův kabinet penzisty okrást a odepřít jim navýšení o inflaci, se kterým již počítali.
Do ostré debaty se, byť mimo Sněmovnu, zapojil bývalý politik a ministr financí Miroslav Kalousek. V možné narážce na parlamentní vystoupení šéfa SPD Tomia Okamury tvrdě odmítl, že by snaha o snížení valorizace penzí jakkoli souvisela s výdaji, jež Česká republika vynakládá na pomoc Ukrajině, která je už rok ve válce s Ruskem.
„Dávat snahu o přibrždění růstu důchodů do souvislosti s pomocí Ukrajině může jen duševní mrzák. Mimořádné výdaje na pomoc Ukrajině mají na vývoj strukturálního deficitu nulový dopad, růst důchodů má naopak dopad dominantní. Je to jen hlásání nenávisti a odborné nezpůsobilosti,“ napsal na svém twitterovém profilu někdejší ministr financí a poslanec za TOP 09 Miroslav Kalousek.
ParlamentníListy.cz se zeptaly politiků napříč celým politickým spektrem, jak citované vyjádření vnímají. A případně, zda lze argument s „válečnými“ výdaji jednoznačně vyvrátit.
Za pravdu dává Miroslavu Kalouskovi europoslanec za ODS Alexandr Vondra, všímá si ale jeho slovníku. „Kalousek má pravdu v tom, že je hloupé a nemravné dávat valorizaci důchodů do souvislosti s naší pomocí Ukrajině. Jako obvykle k tomu volí dramatický slovník, aby si ho někdo všiml... To je už jeho odpovědnost,“ řekl nám Vondra.
„Vláda má právo navrhnout změnu valorizačního mechanismu, ale vzhledem k tomu, že jde o systémovou změnu, má to projít standardním legislativním procesem. Ideálně po dohodě s opozicí. Není jediný důvod k tomu využívat stav legislativní nouze. Co se teď ve Sněmovně odehrává včetně omezování vystoupení, odebírání slova a dalších věcí, jako že nemůžeme dávat protinávrhy, je za hranou, je to skandální. Znamená to, že vláda něco podcenila, teď nemá čas, protože ji tlačí lhůty a harmonogram a musí spěchat, tudíž znásilňuje jednací řád. Kromě toho, že to může narazit u Ústavního soudu, může to způsobit i velkou ostudu, která nakonec skončí tím, že stát stejně bude muset vyplácet důchody podle toho, jak je systém nastaven v současnosti. Všechno ostatní už jsou jenom nějaká odůvodnění. Základ pro mě je, že pro parametrické a systémové změny není možné využít stav legislativní nouze, to je základní myšlenka,“ řekl nám místopředseda sněmovního hospodářského výboru Patrik Nacher za ANO.
Podle šéfa poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka je pravda taková, že drahé energie, a tedy i šetření na největších výdajích státu je přímým důsledkem Putinovy vleklé války na Ukrajině. „Plus také činy těch, kdo se na ní obohacují výrazně více, než by bylo vhodné. Pokud to někdo obrací proti Ukrajincům, kteří byli napadeni a umírají jim muži, ženy a děti, slušný člověk se s tím nemůže ztotožnit,“ uvádí Michálek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.