Rada komunistům od zkušeného: Ani Zeman, ani Dienstbier. Mlčte

05.12.2012 16:49 | Zprávy

Sociální demokracie se v poslední sobě snaží získat podporu pro svého prezidentského kandidáta Jiřího Dienstbiera u KSČM. Komunisté však stále lavírují, svého kandidáta nepostavili a nechávají si otevřená vrátka i k dalšímu levicovému kandidátovi Miloši Zemanovi, který navíc společně s Janem Fischerem ovládá předvolební průzkumy.

Rada komunistům od zkušeného: Ani Zeman, ani Dienstbier. Mlčte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor za ČSSD Jiří Dienstbier

Server Novinky.cz informoval, že ve Sněmovně došlo ke schůzce vedení ČSSD a KSČM. Stranické špičky jednaly o prezidentských volbách. Sociální demokraté ujišťovali své partnery, že jejich strana bezvýhradně podporuje Jiřího Dienstbiera. Předseda Bohuslav Sobotka pak prý znovu požádal komunisty, aby jeho místopředsedu rovněž podpořili.

„My jsme obdrželi ujištění, že ČSSD podporuje Jiřího Dienstbiera,“ uvedl po jednání předseda KSČM Vojtěch Filip. Ten přitom dříve vyjádřil podiv, že některé špičky ČSSD podporují Miloše Zemana a proto strana doposud nerozhodla, koho v prezidentské volbě podpoří. Informace z dnešního jednání prý Filip bude tlumočit víkendovém zasedání ÚV KSČM, které by mělo zaujmout stanovisko.

Zatím se KSČM jednoznačně nerozhodla a její špičky vyjadřují podporu jak Jiřímu Dienstbierovi, kterého podpořil místopředseda strany Jiří Dolejš, tak Miloši Zemanovi, kterému vyslovil podporu komunistický europoslanec Vladimír Remek.

ParlamentníListy.cz oslovily politology Lukáše Jelínka a Zdeňka Zbořila s dotazy na případnou spolupráci parlamentní levice při prezidentských volbách.

Zbořil: Komunistům se nevyplatí riskovat

Lukáš Jelínek z Masarykovy dělnické akademie si myslí, že pro komunisty je zajímavějším kandidátem Jiří Dienstbier. „Mezi těmi kandidáty je rozdíl v transparentnosti politiky. Přítěží Miloše Zemana je jeho okolí i kauzy z doby „opoziční smlouvy“," soudí Jelínek.

Navíc by podle něj KSČM ráda byla na straně vítězů, a to nejen v prezidentských volbách, ale i po volbách sněmovních. Proto je pro ni výhodné vyjednávat s ČSSD, a to i o podpoře jejího oficiálního prezidentského kandidáta.

Zdeněk Zbořil však odhaduje, že KSČM své voliče vyzve, aby se rozhodli sami. „Pro ně je zbytečné, aby někoho podporovali a pak nesli spoluzodpovědnost za případné chyby,“ říká.

Vzhledem ke společným zájmům obou stran by podle Jelínka nebylo překvapivé, kdyby mezi oběma stranami byla uzavřena dohoda o spolupráci. Soudí však, že by se nejspíš jednalo o širší dohodu o spolupráci. „Ty dohody by v zájmu obou těch stran měly být veřejně komunikovány, aby tu nevznikl dojem, že ty strany něco piklí,“ doporučuje Jelínek.

Podle Zbořila by jakákoliv dohoda pro prezidentskou volbu byla pro komunisty zbytečná. Nelze však vyloučit nějakou dlouhodobou dohodu o „vzájemné toleranci“. O takové dohodě se však podle něj veřejnost rozhodně nedozví.

„Nedorozumění“ ČSSD s Milošem Zemanem

Mezi ČSSD a Milošem Zemanem je podle Jelínka čím dál větší propast. „Trend emancipace ČSSD od Miloše Zemana a jeho politiky je stále silnější,“ myslí si politolog z Masarykovy dělnické akademie. Navíc většina významných členů sociální demokracie má s Milošem Zemanem velmi špatné osobní vztahy.

Zdeněk Zbořil spory ČSSD se svým bývalým předsedou nevidí tak zásadně a hovoří o nich jako o „nedorozumění“, které tkví pouze ve zpackané prezidentské volbě z roku 2003 a osobní hořkosti. „Ta překrývá tu myšlenku, která by je měla spojovat,“ myslí si Zbořil.

Vzhledem k tomu, že mezi podpůrci Miloše Zemana a Jiřího Dienstbiera (zejména z ČSSD) nejsou ideální vztahy, je velkou otázkou, jak by zafungovalo spojenectví mezi oběma levicovými tábory v případném druhém kole volby. „Veřejná podpora Miloše Zemana od ČSSD se čekat nedá,“ myslí si Jelínek. Je však pravděpodobné, že levicoví voliči se sami o sobě rozhodnou podpořit spíše levicového kandidáta, než Jana Fischera.

Podle Zbořila se v případě druhého kola prezidentské volby nedá vyloučit ani oficiální dohoda o podpoře stejného kandidáta. Voliči se pak jednoznačně budou orientovat na levicového kandidáta. Bude to však negativní volba ve stylu „Všichni proti Fischerovi“.

Závěrem Zbořil zavtipkoval, že v prezidentské volbě to bude mít mnohem těžší pravicový volič, který v senátních volbách obvykle hlasuje „tak, aby se tam nedostal komunista“. „Jenže tady jsou komunisti v podstatě všichni,“ poznamenal s nadsázkou Zbořil. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

11:25 Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

Klíčový muž současného prezidenta Petr Kolář, kterého sám Petr Pavel označil jako přítele po boku, s…