Radek John ke snížení svého platu: Říkali nám, že jsme hlupáci

11.12.2012 6:36 | Zprávy

I když mnozí poslanci litují, že si po volbách snížili čistý příjem zhruba o dvacet tisíc korun, zřejmě se neodváží využít možnosti, aby společně s platy soudců zvedli mzdu i sami sobě. V době, kdy se zvyšují počty nezaměstnaných, důchodcům vzrostou od nového roku penze jen o desítky korun, by to veřejnost brala jako provokaci. Ale i tak se zákonodárcům možná příjmy zvýší.

Radek John ke snížení svého platu: Říkali nám, že jsme hlupáci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čestný předseda VV Radek John, Kateřina Klasnová a Michal Babák

Rozpočtový výbor sněmovny totiž navrhl, aby se přestaly danit náhrady, které dostávají politici na dojíždění či reprezentaci. Poslanci a senátoři by získali o několik tisíc korun navíc. Někteří poslanci se netají tím, že rozhodnutím o zdanění náhrad před dvěma lety a současným snížením platu o deset procent přišli o víc, než původně počítali. Patří mezi ně například sociální demokrat Alfréd Michalík nebo nezařazený poslanec Michal Doktor.

Zvyšovat příjmy poslanců by bylo absurdní

Proti snaze části poslanců zrušit zdanění náhrad se postavila strana Věci veřejné. Pokud by pro návrh rozpočtového výboru zvedli ruku vládní poslanci, porušili by tím podle této strany vlastní programové prohlášení. „My jsme to zdanění náhrad prosadili a stále na tom trváme, protože jsme to slíbili. Máme za to, že vysoké náhrady jsou nemorální, zdanění je alespoň trochu snížilo,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda VV Radek John.

Vzpomíná, že když zdanění strana prosadila, sklidila za to nenávist všech poslanců. „Říkali nám, že jsme hlupáci, protože jsme zničili své příjmy a nikdo to stejně neocení.“ Nikdo to prý skutečně neocenil, ale John ujistil, že když o této záležitosti hovořili na poslaneckém klubu, všichni členové strany byli pro zachování zdanění poslaneckých náhrad. „V době ekonomické krize zvyšovat příjmy poslanců by bylo naprosto absurdní. Je symbolické, když všichni musí šetřit, aby šetřili i poslanci,“ dodává.

Odmítají i benefity po rozpuštění sněmovny

Věcí veřejné budou prosazovat, aby platy zákonodárců zůstaly zmrazeny. „Zvýšení platů se bude týkat soudců, ale ne politiků. Zvyšování jejich příjmů v této situaci se jeví jako nesmyslné a nemorální,“ dodal John. Věci veřejné protestují i proti dalšímu návrhu rozpočtového výboru, a to aby ještě po rozpuštění sněmovny byli dál dva měsíce placeni asistenti poslanců, aby si poslanci mohli nechat své regionální kanceláře a aby vedení sněmovny, předsedové výborů a poslaneckých klubů si měli možnost ponechat po stejnou dobu i automobily.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

11:25 Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

Klíčový muž současného prezidenta Petr Kolář, kterého sám Petr Pavel označil jako přítele po boku, s…