Rath sestřeloval Šnajdra: Je mistrem lobbistických skupin

07.09.2011 15:44 | Zprávy

Poslanci Davidu Rathovi nestačila dopolední exhibice jeho osoby za sněmovním pultíkem, zdravotnické reformní zákony z pera ministra Leoše Hegera (TOP 09) komentoval i na krátkém brífinku. Zákony se jal dokonce sestřelovat velmi ostře a mezi jeho hubováním pak nechybělo ani jméno poslance za ODS Marka Šnajdra. Ten je podle Ratha dokonce zlobovaný natolik, že se stává mistrem v realizaci lobbistických skupin.

Rath sestřeloval Šnajdra: Je mistrem lobbistických skupin
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Poslanci dnes schválili hlasy koalice vládní návrhy zákonů, které jsou součástí druhé části reformy zdravotnictví. Jde o tři kodexy, z nichž některé nahradí podle vlády zastaralé zákony. Dva z nich, návrh zákona o zdravotních službách a předloha o speciálních zdravotních službách, odolaly dokonce návrhu opozice na zamítnutí. Nyní se bude normami zabývat Senát.

Rathovi vadí především to, že koalice zákony upravovala ještě dodatečně desítkami pozměňovacích návrhů. „Například pan poslanec Šnajdr tam prosadil povinné očkování, které je ale diskutabilní a nejsou na to názory odborníků. Šnajdr se stává mistrem v realizaci lobbistických skupin, které dostává do jednotlivých zákonů," poznamenal k tomu Rath.

Podle něj je zvláště zarážející to, že díky zákonům vzniknou nové registry a to bude stát zdravotnictví stovky milionů korun, přitom tyto registry budou duplicitně shromaždovat záznamy, které již existují. „Všechna data jsou přitom už uložena ve zdravotnických pojišťovnách," zdůraznil k tomu sociálně demokratický poslanec.

Podobně dramatické to je podle Ratha i se zaváděním nové zdravotnické terminologie. „Zákon poškozuje lékaře a ti se budou muset nyní přeregistrovat, budou muset zaplatit i poplatek. Je to gigantická buzerace a je úplně k ničemu, že ty soukromé lékaře budeme buzerovat," dodal Rath.

Co je obsahem zákonů:

Zákon o zdravotních službách vymezuje podmínky poskytování péče a postavení státu, poskytovatelů péče a pacientů. Pacient se stane novým zákonem "rovnocenným účastníkem procesu poskytování zdravotních služeb". Získá například právo na veškeré informace o svém zdravotním stavu a o zdravotních službách, které mu mají být poskytnuty. V Národním registru poskytovatelů najde rovněž všechny údaje o poskytovatelích zdravotních služeb.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ani haléř.“ Záchrana Svobodné Evropy. Plán Fialovy vlády v ČR narazil

19:16 „Ani haléř.“ Záchrana Svobodné Evropy. Plán Fialovy vlády v ČR narazil

Americká vláda zastavuje financování Rádia Svobodná Evropa, které sídlí v Praze, s čímž se někteří č…